Portal BHP dla Profesjonalistów - aktualności, akty prawne, porady 19 Październik 2017 r. RSS
Facebook Twitter Google Plus

Nagroda filmowa „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”

Data publikacji: 12 listopada 2015 r.

W Lipsku ogłoszono zwycięzców nagrody filmowej „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” w 2015 r.

Tegoroczną nagrodę „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” przyznano dwóm bardzo różnym, a jednak powiązanym filmom - animacji oraz dokumentowi. Nagrodzeni reżyserzy to Alejandra Tomei i Alberto Couceiro z Niemiec, docenieni za animowany film „Automatic Fitness”, oraz Rita Bakacs, także z Niemiec, za dokument „Tagelöhner Syndrom” („Praca na jeden dzień”).

„Automatic Fitness” to niezwykle pomysłowa animacja stworzona w technice poklatkowej. Przedstawia satyryczne spojrzenie na nasz nowy wspaniały świat pracy, w którym koncepcja „zasobów ludzkich” doprowadzona jest do ekstremum. Film „Praca na jeden dzień” mówi o niepewności i braku perspektyw wśród zatrudnionych w berlińskiej agencji zatrudnienia.

Przewodnicząca jury tak uzasadniła podjętą przez gremium decyzję: - Te dwa filmy mają ze sobą wiele wspólnego - jeden mówi o braku pracy, drugi natomiast o przepracowaniu. Nagrodę przyznaliśmy ex aequo, ponieważ oba te obrazy dopełniają się wzajemnie i powinno się je oglądać łącznie.

Nagroda przyznawana jest od 2009 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku (DOK Leipzig) za najlepsze filmy poruszające tematy związane z pracą, będące głosem w europejskiej debacie o znaczeniu bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) oraz o miejscu człowieka w zmieniającym się świecie pracy. Do konkursu można zgłaszać filmy dokumentalne, a od 2015 r. po raz pierwszy także filmy animowane.

Nagroda filmowa „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” przyznawana jest pod auspicjami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). Odgrywa ona kluczową rolę w kampaniach „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”, wspomagając promocję bezpiecznych i zdrowych miejsc pracy. Co roku zwycięski obraz prezentowany jest na pokazach i spotkaniach dyskusyjnych organizowanych przez punkty centralne EU-OSHA, które pomagają dotrzeć z przesłaniem Agencji do jeszcze szerszego grona odbiorców. Reżyserzy nagrodzonych produkcji otrzymają płyty DVD z napisami, przygotowane przez EU-OSHA w kilku językach europejskich, a także podzielą między siebie nagrodę finansową o wartości 5000 euro. EU-OSHA ma nadzieję, że filmy te zainspirują i skłonią reżyserów do tworzenia kolejnych obrazów poruszających tematy związane z BHP.

Filmy, które znalazły się w ścisłej czołówce kandydatów do nagrody filmowej „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” w 2015 r., to zarówno dokumenty, jak i animacje odnoszące się do różnorakich zagadnień dotyczących BHP. Dzieła finalistów konkursu kierują uwagę publiczności na różnorakie miejsca pracy i pracujących w nich ludzi - od oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w Austrii po kopalnie węgla we Francji, od młodych reporterów wojennych po kobiety zatrudnione w fabrykach. Festiwal DOK Leipzig prezentuje skłaniające do myślenia filmy o wyjątkowej wartości artystycznej.

Linki:
Festiwalu DOK Leipzig 2015
Zwiastun filmu „Automatic fitness”
Zwiastun filmu „Tagelöhner Syndrom”

Nagroda filmowa „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” jest wyróżnieniem dla najlepszego filmu dokumentalnego poruszającego tematykę pracy. Nagrodę przyznaje europejska agencja EU-OSHA podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku (DOK Leipzig).

Festiwal DOK Leipzig jest jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i animowanych na świecie. Od 2009 r. pod auspicjami agencji EU-OSHA w jego trakcie przyznawana jest nagroda „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” , która ma zachęcać twórców filmowych do pochylenia się w dokumentach nad miejscem człowieka w zmieniającym się świecie pracy.

Sylwetki zwycięzców poprzednich edycji można znaleźć na stronie internetowej: https://osha.europa.eu/pl/healthy-workplaces-campaigns/awards/hw-film-award

Źródło: www.osha.europa.eu

Komentarze (0) dodaj komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz lub edytować istniejący. Jeśli nie masz jeszcze konta możesz je założyć tutaj