88 % firm wykorzystuje pracę zdalną w czasie pandemii

W czasach pandemii koronawirusa 88 proc. firm wykorzystuje pracę zdalną – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Konfederację Lewiatan.

Jak podano, w ponad 70 proc. przedsiębiorstw – uczestniczących w ankiecie – pracownicy skorzystali z zasiłku opiekuńczego na dziecko w wieku do 8 lat, wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa.

„Praca zdalna została wdrożona w 88 proc. firm, a 13 proc. pracodawców wskazało, że część ich pracowników przebywa na kwarantannie” – poinformowano. Dodano, że swoje obowiązki w formie pracy zdalnej wykonywało 21 proc. pracowników, a taką możliwość zatrudnienia wdrożyło 88 proc. firm.

„Z ankiety wynika, że 11 proc. zatrudnionych była nieobecna w pracy. Z tej grupy najwięcej osób nie pracowało z powodu zawieszenia lub ograniczenia produkcji (m.in. branża automotive, produkcja obuwia), choć ta przyczyna dotyczyła tylko kilku zakładów produkcyjnych” – mówi, cytowana w komunikacie, ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.

Jak zaznaczono, pozostałe nieobecności były związane z urlopami (w tym bezpłatnymi) i zwolnieniami chorobowymi z powodów innych niż COVID-19. „13 proc. pracodawców wskazało, że wśród ich pracowników są osoby przebywające na kwarantannie domowej” – napisano.

Ankieta, którą przeprowadzono 16 marca, objęła 210 przedsiębiorstw zatrudniających prawie 110 tys. pracowników.

Przypomniano, że ustawa z 2 marca br. wprowadziła możliwość uzyskania zasiłku opiekuńczego na dziecko do lat 8 w związku z zapobieganiem epidemii COVID-19. 

blank

Skomentuj