Thumb

Rada Ochrony Pracy pozytywnie o sprawozdaniu Głównego Inspektora Pracy z działalności PIP w 2020 roku

W środę odbyło się wspólne posiedzenie sejmowych Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny, podczas którego przedstawiono sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2020 roku wraz ze stanowiskiem Rady Ochrony Pracy w sprawie działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2020 r.
Thumb

Eksperci: Skrócenie czasu pracy może zwiększyć efektywność pracowników

Skrócenie czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowej płacy może pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Pomysł testowany był m.in. w Polsce, głównie w firmach z sektora IT. Analitycy PIE zwracają uwagę, że czterodniowy tydzień pracy jest pomysłem coraz częściej dyskutowanym w Polsce i na świecie. "Argumentuje się, że skrócenie czasu pracy mogłoby pomóc w bardziej efektywnym godzeniu życia zawodowego z życiem prywatnym i rodzinnym, poprawić dobrostan pracowników, a w efekcie również pozytywnie wpłynąć na poziom produktywności pracowników" - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Jak wskazano, testowanie takiego pomysłu rozpoczyna Hiszpania – w eksperymencie weźmie udział 200 małych i średnich firm, którego wyniki mają być znane za trzy lata. Eksperci powołują się na przeprowadzone dotąd eksperymenty, z których wynika, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowej płacy może pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników. PIE podaje przykład badań potwierdzających taki wynik, które przeprowadzono m.in. w Nowej Zelandii (w firmach Perpetual Guardian); Szwecji (w Toyocie) i Japonii (w Microsofcie). "W serwisie Toyoty, po wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy, produktywność wzrosła o 14 proc., zaś przychody firmy o 25 proc. w stosunku do standardowego 8-godzinnego dnia pracy" - wyjaśniono. Pomysł testowany był też w Polsce, głównie w firmach z sektora IT. "Firmy, które wprowadziły 6-godzinny dzień pracy bądź 4-dniowy tydzień pracy, wskazują, że rozwiązanie takie zwiększyło produktywność ich pracowników" - dodano. Jak podkreślono, w instytucjach sektora publicznego skrócenie wymiaru czasu pracy wiązało się z podniesieniem poziomu jakości świadczonych usług przy utrzymaniu produktywności. Wskazują na to m.in. eksperymenty przeprowadzone w…
Thumb

Badanie: dłuższe urlopy specjalistów i menedżerów sporadyczne i ze służbowym telefonem

39 proc. specjalistów i menedżerów nie pamięta, kiedy ostatnio przebywało na co najmniej dwutygodniowym urlopie, kolejne 22 proc. wzięło taki urlop 1-2 lata temu - wynika z badania firmy doradztwa personalnego Hays. 31 proc. nie wyłącza służbowych urządzeń na wakacjach.
Thumb

PIE: naruszenie podziału praca/czas wolny może negatywnie wpływać m.in. na produktywność

Zaburzenie podziału na czas pracy i czas wolny może w dłuższym okresie negatywnie wpływać zarówno na zdrowie, jak i produktywność - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów osoby pracujące zdalnie są narażone na większy stres i częściej odczuwają problemy zdrowotne.
Thumb

Praca na nocne zmiany może mieć związek z większym ryzykiem endometriozy

Praca na nocne zmiany może być związana z większym ryzykiem endometriozy, która jest bolesnym schorzeniem spowodowanym przemieszczaniem się śluzówki macicy do innych narządów – wynika z nowego badania. Zaprezentowano je na 23. Europejskim Kongresie Endokrynologii, który odbywa się online w dniach 22-26 maja.
Thumb

Raport: niemal 2/3 Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z mediów społecznościowych w pracy

63 proc. Polaków używa mediów społecznościowych w godzinach pracy minimum raz w tygodniu; blisko połowa - jednocześnie w celach służbowych i prywatnych - wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl. Z kolei 1/3 badanych przyznało, że przełożeni nie zgadzają się na korzystanie przez nich z tych mediów.
Thumb

WHO: zbyt długa praca powoduje na świecie 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie

Ze zbyt długą pracą można wiązać 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powodem śmierci przepracowanych osób są głównie udary mózgu i zawały serca.
Thumb

W Łodzi powstanie Międzynarodowe Centrum Badawcze Czasu Pracy

W Łodzi powstanie Międzynarodowe Centrum Badawcze Czasu Pracy, dostarczające przedsiębiorcom praktycznej wiedzy, wynikającej z badań nad czasem pracy w firmach produkcyjnych - poinformowała w środę firma doradcza Déhora, która ma zamiar otworzyć ten ośrodek.
Thumb

Praca zmianowa wydaje się zwiększać ryzyko zakażenia COVID-19

Osoby pracujące w systemie zmianowym mogą być niemal trzykrotnie bardziej narażone na zakażenie COVID-19 – informuje pismo “Thorax”.
Thumb

Raport: pracownicy chcieliby korzystać z „pracowakacji”, brakuje regulacji prawnych

Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby korzystać z tzw. workation, czyli łączyć pracę z wakacjami, jednak praca poza biurem nie jest w Polsce w pełni uregulowania - informuje w poniedziałkowym komunikacie firma Personnel Service.