Thumb

Badanie: dłuższe urlopy specjalistów i menedżerów sporadyczne i ze służbowym telefonem

39 proc. specjalistów i menedżerów nie pamięta, kiedy ostatnio przebywało na co najmniej dwutygodniowym urlopie, kolejne 22 proc. wzięło taki urlop 1-2 lata temu - wynika z badania firmy doradztwa personalnego Hays. 31 proc. nie wyłącza służbowych urządzeń na wakacjach.
Thumb

PIE: naruszenie podziału praca/czas wolny może negatywnie wpływać m.in. na produktywność

Zaburzenie podziału na czas pracy i czas wolny może w dłuższym okresie negatywnie wpływać zarówno na zdrowie, jak i produktywność - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów osoby pracujące zdalnie są narażone na większy stres i częściej odczuwają problemy zdrowotne.
Thumb

Praca na nocne zmiany może mieć związek z większym ryzykiem endometriozy

Praca na nocne zmiany może być związana z większym ryzykiem endometriozy, która jest bolesnym schorzeniem spowodowanym przemieszczaniem się śluzówki macicy do innych narządów – wynika z nowego badania. Zaprezentowano je na 23. Europejskim Kongresie Endokrynologii, który odbywa się online w dniach 22-26 maja.
Thumb

Raport: niemal 2/3 Polaków przynajmniej raz w tygodniu korzysta z mediów społecznościowych w pracy

63 proc. Polaków używa mediów społecznościowych w godzinach pracy minimum raz w tygodniu; blisko połowa - jednocześnie w celach służbowych i prywatnych - wynika z najnowszego raportu Pracuj.pl. Z kolei 1/3 badanych przyznało, że przełożeni nie zgadzają się na korzystanie przez nich z tych mediów.
Thumb

WHO: zbyt długa praca powoduje na świecie 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie

Ze zbyt długą pracą można wiązać 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powodem śmierci przepracowanych osób są głównie udary mózgu i zawały serca.
Thumb

W Łodzi powstanie Międzynarodowe Centrum Badawcze Czasu Pracy

W Łodzi powstanie Międzynarodowe Centrum Badawcze Czasu Pracy, dostarczające przedsiębiorcom praktycznej wiedzy, wynikającej z badań nad czasem pracy w firmach produkcyjnych - poinformowała w środę firma doradcza Déhora, która ma zamiar otworzyć ten ośrodek.
Thumb

Praca zmianowa wydaje się zwiększać ryzyko zakażenia COVID-19

Osoby pracujące w systemie zmianowym mogą być niemal trzykrotnie bardziej narażone na zakażenie COVID-19 – informuje pismo “Thorax”.
Thumb

Raport: pracownicy chcieliby korzystać z „pracowakacji”, brakuje regulacji prawnych

Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby korzystać z tzw. workation, czyli łączyć pracę z wakacjami, jednak praca poza biurem nie jest w Polsce w pełni uregulowania - informuje w poniedziałkowym komunikacie firma Personnel Service.
Thumb

Czy zawarcie kilku umów z jednym pracodawcą wpływa na minimalny okres odpoczynku dobowego?

Kodeks Pracy określa minimalny okres odpoczynku pracownika. Czy okres ten ulega skróceniu w przypadku zawarcia więcej niż jednej umowy z tym samym pracodawcą? Opinię w tej sprawie 17 marca 2021 r. wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Thumb

Dwa dni dodatkowego urlopu – zmiana przepisów w związku z epidemią

Według nowych przepisów honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki (w tym osocze po chorobie COVID-19), w przypadku ogłoszenia stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego, należy się m.in. zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym.