Thumb

MRPiT proponuje zmiany dotyczące pracy zdalnej

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii proponuje zmiany w Kodeksie pracy w zakresie pracy zdalnej, która upowszechniła się w związku z epidemią - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Thumb

Medyk może stracić pracę za odradzanie szczepień

Fizjoterapeuta, lekarz czy pielęgniarka, którzy odradzają pacjentom szczepienie się przeciwko koronawirusowi, mogą nie tylko zostać ukarani przez pracodawcę, ale odpowiadać dyscyplinarnie przed swoim samorządem zawodowym - przypomina serwis Prawo.pl.
Thumb

Raport: pracownicy chcieliby korzystać z „pracowakacji”, brakuje regulacji prawnych

Trzy czwarte polskich pracowników chciałoby korzystać z tzw. workation, czyli łączyć pracę z wakacjami, jednak praca poza biurem nie jest w Polsce w pełni uregulowania - informuje w poniedziałkowym komunikacie firma Personnel Service.
Thumb

Rozważane wprowadzenie szczepień wśród rodzin pracowników dużych firm

O tym, że rozważane jest wprowadzenie szczepień nie tylko wśród pracowników dużych firm, ale również wśród członków ich rodzin poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że wiele firm włączyło się w proces szczepień.
Thumb

25 kwietnia – Dzień świadomości zagrożenia hałasem

Celem Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem jest  zwiększenie świadomości występowania tego zjawiska oraz jego wpływu na nasze zdrowie. Zagrożenie hałasem rośnie wraz z rozwojem działalności człowieka, są to m.in. ruch drogowy, kolejowy i lotniczy.
Thumb

Hybrydowy model pracy idealny dla 77 proc. aktywnych zawodowo Polaków

57 proc. aktywnych zawodowo Polaków uważa, że technologie stwarzają pracownikom więcej możliwości niż zagrożeń - wynika z badania firmy doradczej PwC. Dodano, że dla 77 proc. badanych idealny model pracy to hybrydowy.
Thumb

Do programu szczepień pracowniczych będą mogły przystąpić mniejsze firmy

Do rządowego programu szczepień w zakładach pracy będą mogły przystąpić grupy kapitałowe, składające się z kilku spółek, które łącznie zatrudniają co najmniej 500 osób - poinformowała w poniedziałek Konfederacja Lewiatan. Rząd nie umożliwił pracodawcom szczepienia rodzin pracowników - dodała.
Thumb

Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja

Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja - zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej ws. szczepień w zakładach pracy wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Zastrzegł, że wszystko zależy od rzetelności i słowności koncernów produkujących szczepionki.
Thumb

Dokumenty poświadczające podnoszenie kwalifikacji zawodowych – własnością pracownika

W praktyce niejednokrotnie zdarza się, że pracodawca odmawia wydania pracownikowi wystawionych na niego imiennie dokumentów potwierdzających fakt uzyskania określonych w nim kwalifikacji zawodowych lub ukończenie danej formy kształcenia. Działanie takie najczęściej wspierane jest argumentem, że skoro pracodawca pokrył koszty związane z uzyskaniem przedmiotowego dokumentu to stanowi on jego własność. Nic bardziej mylnego. Tego typu dokumenty zawsze stanowią własność osoby imiennie w nich wskazanej, zaś ich przetrzymanie wbrew woli oznaczonego w ten sposób właściciela może przysporzyć pracodawcy wielu problemów.
Thumb

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem w czasie wolnym od pracy

Przepisy prawa pracy nie rozstrzygają kwestii: czy pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę poza harmonogramowymi godzinami pracy, czy też w dniu dla niego wolnym od pracy, zwłaszcza zaś w dniu ustawowo wolnym od pracy. Ta ostatnia możliwość dotyczy zwłaszcza rozwiązania umowy o pracę za pośrednictwem operatora pocztowego (listem tradycyjnym) z pracownikiem świadczącym pracę w formie zdalnej. Czy jednak ochrony przed rozwiązaniem umowy o pracę w takich okolicznościach można dopatrywać się w regulacji zawartej w art. 41 kodeksu pracy (dalej: KP)?