Thumb

Czy pracodawca może wymagać wykonania prac wykraczających poza umowę o pracę?

Obowiązkiem pracownika jest wykonywanie zadań przedstawionych w umowie o pracę lub innym wiążącym dokumencie. Jednak mogą zaistnieć sytuacje, kiedy przełożony może polecić pracownikowi wykonanie zadań wykraczających poza jego codzienne obowiązki.
Thumb

Zwolnienie chorobowe w pierwszym miesiącu świadczenia pracy

Jedną z rzeczy, której nie możemy wcześniej przewidzieć jest choroba. Co w przypadku, kiedy dopiero zaczęliśmy świadczyć pracę na rzecz nowego pracodawcy, a już musimy skorzystać ze zwolnienia chorobowego? Czy w takim przypadku będzie przysługiwał nam jakikolwiek zasiłek?
Thumb

Jaki jest koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę?

Pracodawca zatrudniając pracownika na pełnym etacie obowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia oraz opłacenia części składek ZUS. Ile kosztuje przyjęcie pracownika do pracy na umowę o pracę?
Thumb

„DGP”: Stałe zatrudnienie bije rekordy, mimo wirusa i kryzysu

Mimo wirusa i kryzysu w okresie pandemii wzrosła liczba pracujących na czas nieokreślony, a jednocześnie ubyło osób z mniej stabilnymi, czasowymi umowami - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
Thumb

Sygnaliści pod ochroną wejdą do wszystkich firm

Kto zgłosi nieprawidłowości, zachowa etat czy kontrakt, choćby wcześniej miał być zwolniony – pisze środowa „Rzeczpospolita”.
Thumb

Oględziny na miejscu wypadku, w którym zginęło dwóch robotników

Na budowie, gdzie w wykopie zginęło dwóch mężczyzn przysypanych ziemią, zaplanowano oględziny. Do wypadku doszło w poniedziałek podczas układania kanalizacji deszczowej - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.
Thumb

Czy można rozwiązać umowy o pracę przed rozpoczęciem zatrudnienia?

Umowa o pracę nie musi być podpisana z dniem jej rozpoczęcia. Zdarza się, że data podpisania umowy i termin rozpoczęcia pracy są różne. Czy w okresie pomiędzy złożeniem podpisu na umowie o pracę, a rozpoczęciem pracy istnieje możliwość wypowiedzenia takiej umowy?
Thumb

Niedbałość pracodawcy przyczyną poważnego wypadku

Niefrasobliwość pracodawcy, który wysłał rzeźnika do czyszczenia kanalizacji, mogła zakończyć się tragicznie - powiedział PAP Dawid Rusak, rzecznik Okręgowej Inspekcji Pracy w Opolu, która badała okoliczności wypadku na terenie Otmuchowa.
Thumb

Program dobrowolnych odejść

Prawo pracy nie zabrania pracodawcy składania różnych ofert czy propozycji pracownikom, pod warunkiem, że nie są one dla nich mniej korzystne niż przepisy prawa pracy. Wynika to wprost z art. 18 § 1 k.p. (wyrok Sądu Najwyższego z 22 października 2019 r., I PK 141/18).
Thumb

Zapotrzebowanie na pracę w drugim kwartale 2021 r.

Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny danych wynika, że na koniec drugiego kwartału bieżącego roku było 142,8 tys. wolnych miejsc pracy. Liczba ta w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim wzrosła o 75,4%.