
BHP i szkolenia w rolnictwie
Problematyka szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jest uregulowana w ustawie – Kodeks pracy i w wydanym na podstawie art. 237(5) Kodeksu pracy.
Jest to rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn. zm.).
Zgodnie z przepisami tych aktów prawnych obowiązkowi szkolenia podlegają pracownicy i pracodawcy, przy czym koszty takiego szkolenia ponoszą pracodawcy. Przepisy te nie nakładają obowiązku poddawania się szkoleniom w zakresie bhp na rolników indywidualnych.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291, z późn. zm.) Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (podległa ministrowi właściwemu ds. rozwoju wsi), w ramach ubezpieczenia społecznego rolników, prowadzi działalność na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym, obejmującą m.in.:
- analizowanie przyczyn ww. wypadków i chorób,
- prowadzenie dobrowolnych nieodpłatnych szkoleń i instruktażu dla ubezpieczonych w zakresie zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym oraz postępowania w razie wypadku przy pracy rolniczej,
- upowszechnianie wśród ubezpieczonych wiedzy o zagrożeniach wypadkami przy pracy rolniczej i rolniczymi chorobami zawodowymi, a także znajomości zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym oraz zasad postępowania w razie wypadku.
Najczęściej spotykane nieprawidłowości, z jakimi zetknęli się inspektorzy to brak osłon wałów odbioru mocy przy prasach, brak osłon w zespołach pasowych nagarniacza oraz napędu listwy tnącej i osi napędu podajnika ślimakowo-palcowego w kombajnach, brak bezpiecznych kabin lub ram ochronnych, wykonywanie czynności konserwacyjno-obsługowych przy pracujących maszynach oraz niewystarczające kwalifikacje osób kierujących pojazdami. Inspektorzy przestrzegali rolników, aby dbali o dobry stan techniczny maszyn rolniczych, zachowywali szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach publicznych, zwłaszcza po zmroku, a przede wszystkim pamiętali o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.
Skomentuj