
Choroby skóry związane z pracą
Choroby zawodowe skóry należą do trzech najważniejszych zarejestrowanych chorób zawodowych w Europie. Szacuje się, że stanowią 20-30% wszystkich chorób zawodowych.
Narażenie na chemiczne, fizyczne i biologiczne czynniki ryzyka może prowadzić do różnych chorób skóry, choć wpływ na to mogą mieć również czynniki indywidualne (genetyczne). Większość z nich jest spowodowana narażeniem w miejscu pracy na chemikalia i wysokim promieniowaniem ultrafioletowym ze słońca.
W odniesieniu do skóry najbardziej istotnymi zagrożeniami chemicznymi są czynniki drażniące, uczulające i fotouczulające. Zagrożenia biologiczne obejmują bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty skórne. Zagrożenia mechaniczne obejmują tarcie, okluzję, ucisk mechaniczny. Występować mogą także zagrożenia fizyczne jak promieniowanie i temperatura.
Podobnie jak w przypadku każdej choroby zawodowej, podczas badania należy zweryfikować stopień związku przyczynowego między chorobą skóry a zawodem. W związku z tym istnieją dwa warunki weryfikacji:
- postawienie właściwej i konkretnej diagnozy medycznej oraz
- sprawdzenie, czy choroba skóry związana jest z zawodem.
Skomentuj