Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym (art. 52 KP) wskazując datę przyszłą?
Czy w wysłanym do pracownika oświadczeniu w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego, dniem ustania zatrudnienia jest data wskazana w tym piśmie, data odebrania przez pracownika listu poleconego, czy dzień otrzymania przez nas potwierdzenia odbioru?
Sprawa dotyczy mojego znajomego, który świadczył pracę zdalnie. Pracodawca wysłał mu na adres domowy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli tzw. dyscyplinarkę, zarzucając ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 KP). Podana przyczyna zwolnienia jest zgodna ze stanem faktycznym i niestety uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie.
Moje wątpliwości dotyczą jednak pewnego zapisu zawartego w nadesłanym oświadczeniu. A mianowicie pracodawca stwierdza w nim, że do rozwiązania umowy o pracę dochodzi z upływem 7 dni od daty otrzymania niniejszego pisma. Do nadejścia wskazanego w taki sposób terminu pracodawca zobligował mojego znajomego do zdania pobranego sprzęt, przy użyciu którego wykonywał pracę w domu.
Według mojej wiedzy, jako byłej kadrowej, do rozwiązania umowy o pracę w omawianym trybie dochodzi z chwilą otrzymania przez pracownika oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę, czyli natychmiastowo. Czy pracodawca rzeczywiście może zmodyfikować skutek dokonanej przez siebie czynności prawnej przesuwając jego datę na wskazany przez siebie dzień?
Rozwiązanie umowy o pracy jest oświadczeniem woli. Przepisy kodeksu pracy nie zawierają regulacji dotyczącej zasad ich składania, w związku z tym, za sprawą art. 300 KP, odpowiednie zastosowanie w tym zakresie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego. Chodzi tutaj o regulację zawartą w art. 60 i nast. KC.
Skomentuj