Czy wiesz wszystko o segregacji odpadów?

Czy wiesz wszystko o segregacji odpadów?

Prawidłowa segregacja odpadów to dziś konieczność. Czy jesteś pewien do jakich pojemników powinny trafiać poszczególne odpady?

Codziennie wytwarzane są przez nas różnego rodzaju śmieci. Do naszych obowiązków należy ich odpowiednia segregacja, a tym samym przygotowanie surowców do recyklingu. O tym jak odpowiednio segregować odpady pisaliśmy już w artykule Jak segregować odpady? MŚ podpowiada. W tym artykule przytoczymy jeszcze inne ważne informacje dotyczące odpowiedniego podziału surowców wtórnych.

Surowce wtórne dzielimy na 4 frakcje, warto przygotować dla nich osobne worki lub pojemniki w mieszkaniu/ domu, co znacznie ułatwia segregację. Odpady, których dotyczy recykling to szkło (zielony pojemnik), papier (niebieski), metale i tworzywa sztuczne (żółty) oraz bioodpady (brązowy). Wszystko poza tymi kategoriami należy do odpadów resztkowych (zmieszanych, 5 frakcja), a więc odpady, które nie nadają się do umieszczenia w workach lub pojemnikach na segregację (czarny lub szary pojemnik).

Zanim wyrzucimy dany surowiec musimy go ocenić – z jakiego materiału jest wykonany i do jakiego pojemnika powinien zostać wyrzucony. Pamiętać należy, że nie segreguje się opakowań z resztkami jedzenia czy kartonów z płynami w środku. Powinny one być przed wyrzuceniem opróżnione, ponieważ zanieczyszczają inne surowce w pojemniku. Nie jest natomiast konieczne płukanie butelek czy zrywanie naklejek. Dobrą praktyką jest również odkręcanie nakrętek i zgniatanie plastikowych butelek, kartonów, puszek aluminiowych, przez co można zaoszczędzić dużo miejsca w koszu.

Dla przyswojenia i zapamiętania przypominamy o podstawowych podziałach odpadów:

Pojemnik na papier

Tu trafia papier biurowy, kartony, torby, gazety, magazyny, opakowania papierowe. Nie wrzucamy jednak do niego papieru zanieczyszczonego (np. tłuszczem), odpadów higienicznych, papieru lakierowanego i foliowanego itp.

Pojemnik na szkło

Możemy tu wrzucać szklane butelki i słoiki bez nakrętek oraz opakowania szklane po kosmetykach. Jednak nie każdy rodzaj szkła nadaje się do segregacji, np. znicze, ceramika – porcelana, talerze czy szkło żaroodporne powinny trafić do odpadów zmieszanych.

 Pojemnik na metale i tworzywa sztuczne

Powinny trafić tu opakowania plastikowe oraz metalowe: puszki, kartony po mleku i sokach, folia aluminiowa. Natomiast nie wrzucamy zabawek, opakowań po farbach, lakierach, olejach, opakowań z gumy oraz sprzętu elektronicznego i części samochodowych (nawet wykonanych z plastiku).

Pojemnik na bioodpady

Nie wrzucamy do niego popiołu, ziemi, kamieni, resztek mięsnych, kości i odchodów zwierzęcych. Do tego pojemnika powinno trafić wszystko, co jest organiczne i podlega rozkładowi, a więc np. trociny, skoszona trawa, kora drzew, gałęzie, liście, odpady spożywcze i kuchenne.

Skomentuj