„DGP”: Bankowcy wśród ofiar COVID-19

Finansiści znaleźli się w jednym szeregu z zatrudnionymi w agencjach pracy tymczasowej i pracownikami hoteli i restauracji – pisze w środę „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta poinformowała, że „we wrześniu tego roku w bankach pracowało 150,7 tys. osób, o prawie 5 proc. mniej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku”. „Przynajmniej w tej dekadzie rynek pracy dla bankowców nigdy jeszcze nie kurczył się równie szybko. A na tym nie koniec. Kolejne banki zapowiedziały niedawno dalsze ograniczanie zatrudnienia” – zaznacza „DGP”.

Cięcie zatrudnienia to – jak podkreślono – „jeden z głównych sposobów na osiągnięcie dzięki przejmowaniu banków efektów synergii”. „W połączonym banku można wyeliminować dublujące się funkcje, co pozwala ograniczyć bieżące wydatki. W środowisku finansistów powszechne jest oczekiwanie, że konsolidacja sektora bankowego będzie postępować. Małe banki nie będą w stanie sprostać rosnącym kosztom regulacyjnym, zwłaszcza przy kurczących się dochodach. Te ostatnie spadają z uwagi na rekordowo niskie stopy procentowe” – czytamy.

Według dziennika, „pracownicy sektora finansowego znaleźli się w grupie najbardziej poszkodowanych przez pandemię”. „Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zatrudnienie w całej branży finansowej (obejmuje też np. ubezpieczenia, pośredników) w III kwartale było o 3,3 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Większy spadek zanotowały tylko dwa działy: zakwaterowanie i gastronomia oraz administrowanie i działalność wspierająca. Na pierwszym negatywnie odbiły się m.in. ograniczenia dotyczące turystyki. Na drugim – spadek zapotrzebowania na pracowników tymczasowych” – podkreślono.

„W liczbach bezwzględnych największy spadek zatrudnienia dotknął przetwórstwo przemysłowe” – informuje „DGP”. „64 tys. osób to jednak tylko 2,7 proc. ogólnej liczby pracowników fabryk z III kwartału ub.r. Spadek zatrudnienia w instytucjach finansowych był relatywnie większy niż w handlu – innej branży mocno dotkniętej przez kryzys wywołany pandemią” – czytamy.

blank

Skomentuj