Dobre warunki pracy kreują nowoczesną gospodarkę

Dobre, nowoczesne, bezpieczne warunki pracy kreują nowoczesną polską gospodarkę – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas gali konkursu „Pracodawca przyjazny pracownikom”.

Prezydent Duda uczestniczył w gali konkursu po raz 11. organizowanego przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem prezydenta.

Prezydent podczas swojego wystąpienia podkreślił, że laureaci konkursu to pracodawcy ambitni, innowacyjni, którzy stwarzają swoim pracownikom nowoczesne warunki pracy, zapewniając im możliwości rozwoju.

Andrzej Duda wskazał, że od kiedy powstał konkurs, wyróżnienie „Pracodawca przyjazny pracownikom” wręczane jest tym pracodawcom, którzy po pierwsze przestrzegają praw pracy i nie uważają ich za nienowoczesne, przestarzałe i niepotrzebne, tylko właśnie za potrzebne – to, które buduje nowoczesne państwo i dzięki któremu gospodarka jest nowoczesna.

To też nagroda dla tych pracodawców, którzy przestrzegają norm bezpieczeństwa i higieny pracy – wskazał.

Dzięki temu, że warunki są cywilizowane, nowoczesne, zgodne z normami, to także pracownik może pracować bezpiecznie, a wypadkowość jest stosunkowo niska, lub w ogóle nie występuje – dodał.

Prezydent dodał, że przez 11 lat w konkursie wyróżniono ponad 200 firm.

Są takie, które odbierały tę statuetkę nawet i trzykrotnie. Jestem ogromnie za to wdzięczny, że państwo takie właśnie warunki pracy w Polsce kreujecie, a tym samym kreujecie taką właśnie gospodarkę – gospodarkę, w której pracodawca jest przyjazny pracownikowi – powiedział Andrzej Duda.

Przez kreowanie tych właśnie dobrych, nowoczesnych, bezpiecznych warunków pracy, takich, w których pracownik może pracować wydajnie, bo stwarza mu się takie możliwości, kreujecie państwo także i nowoczesną polską gospodarkę – dodał prezydent.

Duda wyraził również przekonanie, że „z perspektywy rozwoju naszego kraju, naszego społeczeństwa ta właśnie kwestia – uczciwych warunków pracy, płacy, uczciwego traktowania pracowników i uczciwego traktowania pracy i pracodawców przez pracowników ma znaczenie absolutnie fundamentalne”. Podkreślił, że „to ona właśnie jest papierkiem lakmusowym nowoczesnej, dobrze rozwijającej się gospodarki i dobrze rozwijającego się i – mam nadzieję, że coraz silniejszego – państwa”.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda powiedział podczas gali, że „ten konkurs jest wyjątkowy, bo to nie pracodawca pracodawcy, ale związek zawodowy w imieniu pracowników wręcza certyfikat pracodawcy”.

Cztery główne punkty, które ocenia komisja certyfikacyjna to: przestrzeganie prawa pracy z naciskiem na bezpieczeństwo i higienę pracy (…); układ zbiorowy pracy – to bardzo ważne – i ten zakładowy i ten ponadzakładowy (…); funkcjonowanie w zakładach pracy związków zawodowych oraz stabilne zatrudnienie” – wyliczał Piotr Duda. Jak dodał, „na te czynniki składa się jedno słowo – dialog”. „Dialog i zrozumienie, to jest podstawa i klucz do tego, że dzisiaj tu państwo jesteście i że możecie otrzymać ten certyfikat – podkreślił.

W XI edycji konkursu o wyróżnienie ubiegało się 36 firm. Tegoroczna komisja certyfikacyjna wyłoniła 22 laureatów. Są to m.in. Kopalnia Soli Wieliczka S.A.; Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu; PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Kielcach czy też Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o.o.

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności przez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.

Skomentuj