Dodatek nocny dla pracownika zatrudnionego na część etatu
Ile będzie wynosił dodatek nocny dla pracownika zatrudnionego na część etatu?
Pytanie od czytelnika:
Z początkiem obecnego miesiąca (sierpień 2024), po raz pierwszy w historii naszej niewielkiej firmy, wprowadzono nocną zmianę. Dotychczas praca organizowana była w systemie dwuzmianowym.
W związku z tym faktem, do zasadniczego wynagrodzenia będzie wypłacany dodatek nocny. Jestem zatrudniony na 1/2 etatu i jak wynika z grafiku, jeden tydzień w miesiącu będę świadczył pracę na zmianie nocnej. W dziale kadr zapytałem o wysokość dodatku nocnego w moim przypadku i uzyskałem odpowiedź, że ustaloną na zasadach art. 1518 kodeksu pracy kwotę dodatku nocnego należy pomnożyć przez wysokość etatu.
Mam wątpliwości czy ta metoda jest prawidłowa. Po pierwsze, czy podstawą ustalenia wysokości mojego dodatku nocnego powinna być kwota minimalnego wynagrodzenia, skoro moje wynagrodzenie (w przeliczeniu na pełny etat) jest wyższe niż minimalna płaca. A po drugie, czy wynik tego wyliczenia rzeczywiście należy przemnożyć przez wymiar etatu?
Przyjmując takie założenie, skoro moje wynagrodzenie na pół etatu wynosi ok. 3.000 zł to wysokość dodatku za jedną godzinę pracy w miesiącu o nominale czasu pracy 160 godzin wyniosłaby [(4.300 zł : 160 godzin) x 20%] x 1/2 etatu = 2,69 zł/godz. Czy jednak takie wyliczenie jest prawidłowe?
Przedstawiona powyżej metoda wyliczenia wysokości dodatku nocnego nie jest prawidłowa. Ale zacznijmy od początku.
Zgodnie z art. 1518 § 1 kodeksu pracy (KP), pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
Skomentuj