Doprecyzowanie zapisów o pracy zmianowej w niedziele

Doprecyzowanie zapisów o pracy zmianowej w niedziele

Solidarność zabiega o doprecyzowanie w Kodeksie pracy zapisów dopuszczających pracę zmianową także w niedziele i święta – poinformował w środę lider związku Piotr Duda.

Duda zadeklarował, że związkowcy są otwarci na dalsze rozmowy o konkretnych rozwiązaniach, np. odnośnie regulacji dotyczących układów zbiorowych pracy – zakładowych, ponadzakładowych i branżowych, a także o indywidualnych stosunkach pracy.

Jesteśmy otwarci na rozmowy, ale z założeniem, że kodeks ma być dla pracownika, ma chronić słabszych na rynku pracy - podkreślił Duda.

"S" chce też dyskutować o koncepcji Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Związkowcy postulują modyfikacje w rządowej koncepcji. Szef Solidarności ocenił, że są pozytywne sygnały ze strony przedstawicieli rządu, dotyczące woli rozmów o zastrzeżeniach "S" do tego projektu. Chodzi m.in. o postulat, by najmniej zarabiający pracownicy nie musieli płacić składki na PPK od swojej płacy netto.

We wtorek i środę w Zabrzu obradowała Komisja Krajowa Solidarności. Środowa konferencja prasowa przewodniczącego związku odbyła się w Sosnowcu przed siedzibą spółki Centrum Dializa; Solidarność zarzuca jej łamanie praw pracowniczych i praw pacjenta, wnioskując o kontrole m.in. do prokuratury, NFZ i inspekcji pracy.

 

Skomentuj