Firmy muszą się liczyć z nieobecnością pracowników

Pracodawcy muszą się liczyć z nieobecnością swoich pracowników – głównie tych, którzy mają dzieci w wieku do ośmiu lat – powiedziała PAP Wioletta Żukowska-Czaplicka z Pracodawców RP.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że rząd podjął decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych od poniedziałku na dwa tygodnie. Jak mówił, w czwartek i piątek placówki oświatowe będą otwarte, rodzice muszą się przygotować do nowej sytuacji.

„Pracodawcy muszą się liczyć z nieobecnością pracowników – w szczególności tych, którzy mają dzieci w wieku do lat ośmiu” – wskazała ekspertka Pracodawców RP ds. prawa pracy. Wyjaśniła, że takim pracownikom w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły przysługuje zasiłek opiekuńczy (w wysokości 80 proc. wynagrodzenia) przez 60 dni plus 14 dodatkowych dni na gruncie specustawy.

„Pytanie, co z pracownikami mającymi dzieci w wieku powyżej 8 lat” – dodała. Zaznaczyła, że im już zasiłek opiekuńczy nie przysługuje. „Pracownikom pozostaje urlop wypoczynkowy, na żądanie, dwa dni na opiekę. To również dla pracodawcy oznacza nieobecność pracownika” – podkreśliła Żukowska-Czaplicka.

Jej zdaniem z punktu widzenia pracodawcy jedynym rozsądnym wyjściem jest zastosowanie pracy zdalnej przewidzianej w specustawie. Nie jest jednak – jak mówiła – jasne, czy praca zdalna jest tożsama z telepracą uregulowaną w Kodeksie pracy i „czy wymaga realizacji obowiązków tam przewidzianych, chociażby z zakresu BHP”.

Jak podało w środę Ministerstwo Zdrowia, w kierunku koronawirusa przebadano dotąd w Polsce 2024 próbki, 1999 z nich dało wynik negatywny, a 25 pozytywny.

Skomentuj