GDDKiA: konieczne wsparcie bezpieczeństwa przy pracach utrzymaniowych!

Od 2020 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad współpracuje z Porozumieniem dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, które powołano do życia przez generalnych wykonawców realizujących inwestycje w Polsce.  W lutym bieżącego roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia, podczas którego zaproponowano rozszerzenie jego zakresu działań o prace utrzymaniowe.

Jak czytamy w komunikacie podanym na stronie GDDKiA w spotkaniu Porozumienia wzięli udział m.in. przedstawiciele firm wykonawczych, utrzymaniowych, stowarzyszeń branżowych, świata nauki oraz pracownicy GDDKiA.

Obok naturalnej konkurencji na rynku podmiotów budowlanych powinno dążyć się wspólnego celu, jakim jest bezpieczeństwo. W tej kwestii zarówno inwestorzy jak i wykonawcy powinni współpracować. Należy działać w kierunku ograniczania wypadków przy pracach związanych z utrzymaniem dróg i remontów wykonywanych podczas trwania ruchu drogowego.

Statystyka wypadkowa przy pracach utrzymaniowych

W lutym 2022 r. GDDKiA opublikowało prezentacje Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie – „bezpieczna ewolucja”. Prace utrzymaniowe – Wspólne bezpieczeństwo na pierwszym miejscu! Wnioski z prezentacji potwierdzają słuszność inicjatywy ograniczenia wypadków przy pracach utrzymaniowych.

Od lipca 2020 r. do lutego br. miało miejsce 157 wypadków z udziałem firm wykonujących prace w pasie drogowym. W zdarzeniach tych zginęło 9 osób, a 53 osoby zostały ranne.

Najczęściej do wypadku dochodzi poprzez najechanie na tył pojazdu zabezpieczającego prace na prostym odcinku drogi, przy dobrych warunkach atmosferycznych w ciągu dnia.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj