Informacja o urlopie wypoczynkowym w świadectwie pracy pracownika niepełnosprawnego
Jak w świadectwie pracy prawidłowo określić liczbę dni i godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego pracownika niepełnosprawnego?
Pytanie od czytelnika:
Po raz pierwszy w historii naszej firmy odchodzi z pracy pracownik z niepełnosprawnością, w związku z tym mamy wątpliwości co do właściwego zapisu liczby dni i godzin wykorzystanego przez niego urlopu wypoczynkowego.
Pracownik ten ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym od kilku lat, pozostając w tym czasie w stosunku pracy z dwoma kolejnymi pracodawcami (przepracował ponad rok od daty uznania za osobę niepełnosprawną), a zatem ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W naszej firmie był zatrudniony prawie 3 lata, a jego umowa o pracę kończy się z dniem 30 czerwca br.
Jak ustalić wymiar należnego mu urlopu wypoczynkowego za niepełny przepracowany rok kalendarzowy, mając na względzie fakt, że pracownik ten ma ponad 10 letni staż pracy, był objęty 7-godzinną normą czasu pracy i świadczył pracę na pełnym etacie?
W przypadku ustania stosunku pracy przed upływem roku kalendarzowego należny pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego należy przeliczyć proporcjonalnie do przepracowanej części roku na zasadach przewidzianych w art. 1551 KP.
Zgodnie z tym przepisem, w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracy pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.
Skomentuj