
Informacja o zajęciu komorniczym w świadectwie pracy
Czy w świadectwie pracy wpisujemy informację o zajęciu komorniczym? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot?
Pytanie czytelnika:
Z upływem obecnego miesiąca zakończy się umowa o pracę naszemu pracownikowi. Nie będziemy z nim kontynuować współpracy, w związku z tym zobowiązani będziemy wydać mu świadectwo pracy.
W trakcie całego okresu zatrudnienia tego pracownika wpłynęły do nas trzy komornicze tytuły egzekucyjne na świadczenia niealimentacyjne, na których podstawie dokonywaliśmy regularnych potrąceń z wynagrodzenia należnego pracownikowi. Do dnia ustania stosunku pracy dwa spośród tych tytułów zostaną w pełni spłacone, natomiast w ramach trzeciego tytułu egzekucyjnego została jeszcze do potrącenia pewna kwota.
Czy w świadectwie pracy należy wspomnieć o każdym z tych tytułów egzekucyjnych z dopiskiem, że zostały spłacone, czy wzmiankujemy jedynie o tym ostatnim?
W myśl art. 97 § 2 kodeksu pracy (dalej: KP) w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.
Szczegółową treść świadectwa pracy regulują przepisy rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2024 r. poz. 1016). Pomocniczy wzór świadectwa pracy, stanowiący załącznik do rozporządzenia przewiduje, że informację o zajęciu wynagrodzenia przez oznaczenie komornika i numeru sprawy egzekucyjnej (sygnatura akt) wraz z podaniem wysokości potrąconych kwot należy odnotować w rubryce nr 7.
Skomentuj