Jak w 2025 roku wyliczyć współczynnik ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?
Dopóki stosunek pracy trwa, pracownik może wykorzystywać urlop wypoczynkowy w przysługującym mu wymiarze w naturze. Natomiast w sytuacji, gdy stosunek pracy ustaje i nie będzie kontynuowany w ramach kolejnej umowy o pracę, a pracownik nie zdążył wykorzystać w całości przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – na pracodawcy spoczywa obowiązek wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystaną część urlopu. Obowiązujące w tym zakresie reguły zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. poz. 14 ze zm.).
Ekwiwalent urlopowy wypłaca się za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, a jego wysokość uzależniona jest od współczynnika ustalanego na dany rok kalendarzowy.
Zgodnie z § 19 ust. 2 przywołanego rozporządzenia, współczynnik ten ustala się odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt (określonych w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1920)) oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany w ten sposób wynik dzieli się przez 12.
Skomentuj