KGP: pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Rozpoczęły się ferie zimowe. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży jest to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów. Jednak ten czas niesie ze sobą wiele zagrożeń, o których trzeba pamiętać i ich unikać, aby spędzić bezpiecznie wolny, zimowy czas – powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2021/2022 dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach między 15 stycznia a 27 lutego.

Od 15 do 30 stycznia odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego; od 22 stycznia do 6 lutego ferie mają uczniowie z województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego; od 29 stycznia do 13 lutego uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego; od 12 do 27 lutego odpoczywać będą uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego.

Inspektor Mariusz Ciarka podkreślił, że podczas ferii zimowych należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. „Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach należy wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych” – powiedział rzecznik KGP.

Zaznaczył, że nie należy się ślizgać na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób. „Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku należy zrezygnować z zabawy w tym miejscu i powiadomić o sytuacji osoby dorosłe” – tłumaczył.

„Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów i rzek. Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne i może zakończyć się tragicznie” – podkreślił.

Przekazał także, że decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, należy pamiętać o zapewnieniu mu opieki. „Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku. Należy wybrać trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Pamiętaj, że osoby do 16. roku życia mają bezwzględny obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kasku. Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji i problemów” – zaapelował.

Przypomniał również, aby przed wyjazdem na ferie poprosić sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zaopiekowała się domem lub mieszkaniem, odbierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. „Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy doniczką” – podał.

„Pamiętaj również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu, zamykać drzwi i okna, również te piwniczne i dachowe oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych. Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Bezpieczne będą czekały na Twój powrót” – dodał rzecznik KGP.

Skomentuj