Kielce/ PIP zakończyła postępowanie po śmiertelnym wypadku w zakładach Mesko

Państwowa Inspekcja Pracy zakończyła postępowanie wyjaśniające w sprawie śmiertelnego wypadku, do którego doszło we wrześniu w skarżyskich zakładach zbrojeniowym Mesko S.A. Śledztwo w sprawie nadal prowadzi prokuratura.

„Według ustaleń inspektora pracy, przyczyną wypadku była rutyna, zaniedbania techniczno-organizacyjne oraz niedotrzymanie parametrów procesów technologicznych” – powiedziała PAP Barbara Kaszycka, rzeczniczka PIP w Kielcach.

Zaznaczyła, że protokół na wniosek Mesko został objęty tajemnicą przedsiębiorstwa. Dokument został przekazany pracodawcy oraz prokuraturze, która prowadzi śledztwo w sprawie wypadku.

Tomasz Rurarz, szef skarżyskiej prokuratury poinformował PAP, że do badania wypadku zostali powołani biegli z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz amunicji i materiałów wybuchowych. Trwa uzupełnianie materiału dowodowego.

Do wypadku w zakładzie Mesko doszło 8 września. Wskutek eksplozji zginęła 41-letnia pracownica fabryki. Do wybuchu doszło w suszarni spłonek, kiedy pracownica przenosiła pudełka z gotowymi elementami amunicji.

Z kolei w kwietniu do śmiertelnego wypadku doszło w innej części fabryki. Eksplozja miała miejsce w budynku, gdzie wytwarzane były ładunki wybuchowe. Ciężko ranna została 48-latka. W wyniku poniesionych obrażeń zmarła 17 czerwca. Z ustaleń pokontrolnych PIP w Kielcach wynikało, że do wypadku przyczynił się brak doświadczenia, tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór odstępstw od przepisów zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również stosowanie niewłaściwej technologii.

„Mamy deklarację biegłych, że opinie po tym wypadku będziemy mieli jeszcze w tym roku” – powiedział prokurator Rurarz.

Mesko S.A. z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej rozpoczęło działalność w 1924 r., początkowo jako Państwowa Fabryka Amunicji. Spółka jest producentem amunicji i rakiet używanych m.in. przez Siły Zbrojne RP. Spółka produkuje także komponenty dla największych koncernów zbrojeniowych na świecie. Od 2015 r. Mesko jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Skarżyskie zakłady są dostawcą m.in. przeciwlotniczych przenośnych zestawów rakietowych Grom i Piorun

Skomentuj