Kierowca samochodu służbowego a okulary ochronne

Okulary stanowią istotny środek ochrony indywidualnej i mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo osób, które w swojej pracy odbywają podróże służbowe.

Jednym z czynników środowiska pracy, na które narażony jest kierowca samochodu służbowego, jest szkodliwe oddziaływanie na wzrok silnego i permanentnego promieniowania słonecznego, wywołującego przykładowo olśnienie.

Problem nasila się w słoneczne dni, ale zjawisko olśnienia słonecznego ma często miejsce także zimą, gdy w śnieg odbija promieniowanie słoneczne.

Zasadniczym i głównym wymogiem doboru środków ochrony indywidualnej jest ocena zagrożeń na danym stanowisku pracy – przy wykonywaniu określonych czynności.

Trzeba ocenić, czy środki ochrony indywidualnej, które zamierza wprowadzić do stosowania pracodawca, są dostosowane do warunków i charakteru pracy (czynności) na ocenianym stanowisku.

W świetle powyższego niewątpliwie konieczne wydaje się wyposażenie kierowcy samochodu służbowego w środki ochrony indywidualnej oczu w celu ograniczenia zbyt silnego promieniowania słonecznego – w tym przypadku okulary ochronne.

Filtry stosowane w takich okularach powinny być dobrane w zależności od indywidualnej wrażliwości na olśnienie i tak, aby przy intensywnym stosowaniu nie męczyły oczu.

Ważną kwestią jest, aby szkła (w praktyce może to być tworzywo sztuczne) w okularach ochronnych miały powłoki antyrefleksyjne – takie rozwiązanie powoduje dodatkowo większą przejrzystość i poprawia kontrast.

Oczywiście okulary ochronne powinny być tak oznakowane, aby można było ustalić zakres ich stosowania. Oznakowanie najczęściej umieszczane jest na oprawkach, aby nie ograniczać pola widzenia.

Zatem wszystkie środki ochrony indywidualnej, w tym okulary ochronne, muszą spełniać wymagania dotyczące oceny zgodności.

W dużym uproszczeniu mówimy tu o ochronnych okularach przeciwsłonecznych. Jednak jeżeli nasz kierowca jeździ również nocą, warto wziąć pod uwagę także specjalne okulary dla kierowców przeznaczone do takiej właśnie jazdy.

Wszystkich zainteresowanych doradztwem lub szkoleniami w powyższym zakresie zachęcamy do kontaktu telefonicznego (22 618 33 00) bądź e-mailowego (info.warszawa@tarbonus.pl).

Skomentuj