Kobiety lepiej wykształcone niż mężczyźni

Wśród wysoko wykwalifikowanych pracowników większość stanowią kobiety – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny.

Kobiety jednak rzadziej niż mężczyźni aplikują na stanowiska wyższe niż aktualnie zajmują. Robią to jedynie wtedy, kiedy są przekonane, że spełniają wszystkie wymagane kryteria.

Polska w rankingu globalnym Global Gender Gap Index (GGG) w 2018 r. na temat nierównego traktowania kobiet i mężczyzn znalazła się na 42. pozycji wśród 149 krajów. Jednak pod względem udziału kobiet i mężczyzn w rynku pracy nasz kraj uplasował się na 70. miejscu. W badanym roku w naszym kraju pracowało 62,5 proc. kobiet i 76,1 proc. mężczyzn, podaje Prawo.pl.

„Badania pokazują, że nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn (tzw. gender gap) wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy, co znajduje odzwierciedlenie w miernikach zrównoważonego rozwoju” – czytamy w ostatnim wydaniu „Tygodnika Gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego”.

Wyjaśnienia różnic w poziomie zatrudnienia kobiet i mężczyzn oraz sposobów na ich optymalne zrównoważenie upatruje się najczęściej np. w barierach prawnych czy instytucjonalnych dyskryminujących kobiety. Kobiety i mężczyźni w podobny sposób przeszukują oferty pracy, jednak ich strategie ubiegania się o zatrudnienie są wyraźnie różne – wynika z raportu serwisu LinkedIn, opracowanego na podstawie aktywności 610 mln użytkowników z ponad 200 krajów.

Kobiety są wobec siebie bardziej krytyczne. Mężczyźni podchodzą do stawianych wymagań z większą swobodą. Większość z nich decyduje się aplikować, jeśli spełniają około 60 proc. kryteriów.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/student/global-gender-gap-index-2019,496473.html

Skomentuj