Kogo interesuje bezpieczeństwo w miejscu pracy?

Kogo interesuje bezpieczeństwo w miejscu pracy?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2013 roku miało miejsce około 90 tys. wypadków przy pracy. Pomimo tego, aż co trzecia pracująca osoba (31%) zna kogoś, kto nie używa odpowiedniego sprzętu...

Pomimo tego, aż co trzecia pracująca osoba (31%) zna kogoś, kto nie używa odpowiedniego sprzętu zapewniającego ochronę zdrowia i bezpieczeństwo. Co więcej, wielu z nas nie dba także o bezpieczeństwo swoich partnerów. 3M w swojej nowej kampanii „Chroń Swój Świat” apeluje, abyśmy troszczyli się o swoich współpracowników, jak i naszych bliskich w pracy.

Czy nasze bezpieczeństwo w pracy zależy od nas? Czy dbamy o bezpieczeństwo naszych bliskich? Czy nasze złe nawyki mają wpływ na naszych współpracowników? Liczba obowiązków i rutyna sprawiają, że nie zawsze zadajemy sobie te pytania. Jednak są one ważne, nie tylko dla nas. Właśnie dlatego firma 3M zdecydowała się sprawdzić jak podchodzimy do bezpieczeństwa w pracy.

Sprzęt i przepisy BHP najważniejsze, zwłaszcza dla młodych

Jak wynika z badań zrealizowanych przez Millward Brown dla 3M w ramach kampanii „Chroń Swój Świat” co dziesiąta osoba pracująca (9%) nie czuje się bezpiecznie w swojej pracy. Jak rozumieć to bardzo szerokie pojęcie? Pierwsze skojarzenie jest bardzo oczywiste – stałość zatrudnienia. Tak bezpieczeństwo kojarzy się prawie co czwartej osobie (24%). Jednak już dla co piątej (21%) ten termin wiąże się ze sprzętem i przepisami BHP. Co ciekawe, jest to najważniejszy czynnik dla osób młodych, w wieku 18-34 lata (26%). Natomiast 17% osób pracujących uważa, że bezpieczeństwo zależy od nich samych i innych pracowników.

To my jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo

Skoro już wiemy, czym jest bezpieczeństwo, jak o nie zadbać? Okazuje się, że pracownicy rozumieją swoją odpowiedzialność, ponieważ według 86% z nich najważniejsze jest odpowiednie zachowanie podczas wykonywania swoich obowiązków. Dopiero na kolejnych miejscach znalazły się czynniki gwarantowane przez firmę, takie jak szkolenia czy wiedza na temat bezpieczeństwa i higieny pracy (55%) oraz odpowiedni i wysokiej jakości sprzęt BHP (52%). Te statystyki potwierdzają także odpowiedzi dotyczące tego, kto jest odpowiedzialny za BHP w pracy. Aż 9 na 10 osób (90%) jest przekonanych, że to obowiązek pracodawcy. Jednak podobny odsetek osób (89%) stwierdził, że my sami odpowiadamy za swoje bezpieczeństwo. Na kolejnym miejscu znalazł się firmowy specjalista ds. BHP (75%).

Musimy zrozumieć, że bezpieczeństwo w miejscu pracy ma o wiele większe znaczenie niż zdajemy sobie sprawę. Dbając o nie mamy pewność, że wrócimy do swoich bliskich i spędzimy z nimi czas. Możemy także realizować prywatne pasje i hobby. Dlatego cieszy fakt, że czujemy się odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo w pracy. Natomiast poprzez nasze zachowanie musimy także dbać o bezpieczeństwo naszych współpracowników – mówi Wojciech Kostro, Dyrektor Rynku Grupy Biznesowej Bezpieczeństwo i Grafika w 3M Poland.

Skomentuj