Konfederacja Lewiatan: pracodawcy popierają ostrożny wzrost wynagrodzeń w 2023

Pracodawcy popierają ostrożny wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2023 r., a także podwyższenie płacy minimalnej w oparciu o obowiązujące wskaźniki – napisano w poniedziałkowej informacji Konfederacji Lewiatan. Zaapelowano też do rządu o pilne przygotowanie pakietu antyinflacyjnego.

„Rozpoczęta w Radzie Dialogu Społecznego dyskusja nad wzrostem wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej i minimalnej płacy wskazuje, że występują w tym zakresie duże różnice, przede wszystkim w kontekście zagrożenia inflacją i nakręcania spirali cenowo–płacowej, która uderzy nie tylko w gospodarkę, ale i w realne dochody gospodarstw domowych” – powiedział cytowany w informacji ekspert Lewiatana i przewodniczący zespołu budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) prof. Jacek Męcina.

Dodał, że partnerzy społeczni RDS podkreślili „ułomność” analiz rządowych, zwłaszcza w kontekście zakładanej inflacji, oraz brak w projekcie założeń budżetowych wpływu KPO na gospodarkę i PKB. Zwrócili również uwagę na nieuwzględnienie wydatków związanych z pomocą dla obywateli Ukrainy.

W informacji Lewiatana przypomniano, że zgodnie z założeniami rządu do projektu ustawy budżetowej na 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć od 1 stycznia przyszłego roku do 3383 zł, a od 1 lipca – do 3450 zł. Minimalna stawka godzinowa ma natomiast wzrosnąć odpowiednio do 22,10 zł i 22,50 zł. Wskazano, że wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej ma nastąpić o planowany wskaźnik inflacji – 7,8 proc.

Ekspert Lewiatana zwrócił uwagę, że związkowcy proponują natomiast wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 r. o 5 proc. i w 2023 roku o kolejne 15 proc. Znacznie wyższy od mechanizmu ustawowego i propozycji rządu jest też proponowany przez stronę społeczną wzrost wynagrodzenia minimalnego: od 1 stycznia – do 3450 zł i od 1 lipca – do 3600 zł.

„Pracodawcy po wstępnej dyskusji popierają wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o planowany wskaźnik inflacji – 7,8 proc, a także podwyższenie płacy minimalnej w oparciu o obowiązujące wskaźniki” – przekazał ekspert Lewiatana. „Jednocześnie pracodawcy w obliczu rzeczywistego zagrożenia rosnącą spiralą cenowo–płacową i niekontrolowaną inflacją oczekują od rządu pilnego przedstawienia nadzwyczajnych działań antyinflacyjnych” – zaznaczono w informacji. 

Skomentuj