Korekta świadectwa pracy dotycząca zmiany trybu ustania stosunku pracy
Czy pracownik może zanegować tryb ustania stosunku pracy w trybie wniosku o korektę świadectwa pracy?
Pytanie od czytelnika:
Zostałem zwolniony dyscyplinarnie na podstawie art. 52 § 1 kodeksu pracy. Nie do końca się zgadzam z tym trybem rozwiązania umowy o pracę, ponieważ uważam, że za przewinienie, którego się dopuściłem pracodawca równie dobrze mógłby zastosować tryb z zachowaniem wypowiedzenia.
W parę dni od zwolnienia z pracy, drogą pocztową otrzymałem świadectwo pracy. Kilka dni później, po konsultacji ze znajomym, wystąpiłem o korektę świadectwa pracy, żądając zmiany trybu ustania stosunku pracy z natychmiastowego na tryb za wypowiedzeniem.
Pracodawca odmówił dokonania korekty twierdząc, że nie może sprostować trybu rozwiązania umowy o pracę w sytuacji, gdy nie odwołałem się od pisma rozwiązującego umowę o pracę.
Czy rzeczywiście nie mam prawa w opisanych okolicznościach zażądać korekty świadectwa pracy?
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić w jednym z trybów przewidzianych w art. 30 § 1 kodeksu pracy (dalej: KP). Do rozwiązania umowy o pracę w trybie bez zachowania okresu wypowiedzenia, z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 KP), dochodzi przez złożenie pracownikowi pisma zwierającego tego typu oświadczenie. W treści tego pisma pracodawca zobowiązany jest podać przyczynę zwolnienia z pracy oraz poinformować pracownika o prawie odwołania do sądu pracy.
Skomentuj