Lekarz i specjalista BHP usłyszeli korupcyjne zarzuty

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną. Postępowanie zostało zainicjowane materiałami operacyjnymi.

W dniu 11 stycznia 2018 roku funkcjonariusze KWP w Gdańsku Wydziału do Walki z Korupcją zatrzymali na terenie Gdyni dwie osoby: kobietę w wieku 73 lat oraz mężczyznę w wieku 29 lat.

Jak ustalono kobieta, która jest lekarzem specjalistą z zakresu medycyny pracy, w zamian za korzyść majątkową bądź jej obietnicę, wystawiała zaświadczenia o zdolności pracownika do określonej pracy. Zawierały one informacje o badaniu lekarskim, którego faktycznie nie przeprowadzano.

Zatrzymany mężczyzna pośredniczył w kontaktach pomiędzy osobami zainteresowanymi uzyskaniem takiego zaświadczenia a lekarką. Przekazywał jej pieniądze bądź ich obietnicę oraz odbierał od niej zaświadczenia. Dodatkowo sam, będąc specjalistą z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w zamian za korzyść majątkową potwierdzał odbycie przez pracownika szkolenia, którego rzeczywistości nie przeprowadził.

Sąd tymczasowo aresztował podejrzanych

Po doprowadzeniu do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator zarzucił kobiecie popełnienie 9 czynów polegających na przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa i poświadczaniu nieprawdy w dokumentach co do okoliczności mającej znaczenie prawne i w zamian za korzyści majątkowe (art. 228 par. 3 kodeksu karnego w zbiegu z art. 271 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 11 par. 2 kodeksu karnego).Podejrzana odmówiła złożenia wyjaśnień.

Mężczyźnie prokurator zarzucił popełnienie 9 czynów polegających na udzielaniu korzyści majątkowych w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa oraz 9 czynów polegających na poświadczaniu nieprawdy w dokumentach co do okoliczności mającej znaczenie prawne i w zamian za korzyści majątkowe (art. 229 par. 3 kodeksu karnego i art. 271 par. 3 kodeksu karnego).

Podejrzany złożył wyjaśnienia.

Zarzucone podejrzanym przestępstwa korupcyjne zagrożone są karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował podejrzanych.

Skomentuj