Liczba przepracowanych godzin nadliczbowych w świadectwie pracy
Czy liczbę przepracowanych godzin nadliczbowych należy zamieszczać w świadectwie pracy?
Pytanie od czytelnika:
Moja umowa o pracę z dotychczasowym pracodawcą skończyła się 31 maja. Od 1 czerwca podjąłem pracę w innej firmie. Pomiędzy 1 stycznia a 31 maja wypracowałem ponad 130 godzin nadliczbowych. Poprosiłem więc, aby ta informacja znalazła się w świadectwie pracy, gdyż w mojej ocenie będzie miała wpływ na liczbę nadgodzin, które mógłbym do 31 grudnia przepracować u kolejnego pracodawcy. Dział kadr odmówił zamieszczenia takiej informacji tłumacząc się brakiem we wzorze świadectwa pracy rubryki, w której można byłoby ją zamieścić.
Czy postępowanie działu kadr jest prawidłowe?
Roczny limit godzin nadliczbowych został ustalony w art. 151 § 3 kodeksu pracy (dalej: KP) na poziomie 150 godzin. Przy czym pracodawcy zostali upoważnieni do jego modyfikacji – zarówno podwyższenia, jak i obniżenia. Można tego dokonać za sprawą odpowiedniej treści zapisu poczynionego w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Jeżeli pracodawca nie zmodyfikuje kodeksowego limitu, wówczas w jego zakładzie pracy obowiązuje limit wskazany w art. 151 § 3 KP.
Zakres informacji, które należy zamieścić w treści świadectwa pracy określa wykaz zamieszczony w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1862 oraz z 2023 poz. 912). Na tej podstawie został stworzony pomocniczy wzór świadectwa pracy, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
Skomentuj