Maląg: Pracujemy na projektem przedłużenia tzw. urlopów ojcowskich

Pracujemy nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopów ojcowskich. Byłby to 9-tygodniowy, niepodzielny urlop przeznaczony tylko dla ojców – poinformowała w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny była pytana w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o pomysł dotyczący przedłużenia tzw. urlopów ojcowskich.

„Proponujemy, pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny” – przekazała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Dodała, że ten projekt ustawy jest w konsultacjach międzyresortowych i będzie procedowany w tym roku. „A więc jeszcze przed nim Rada Ministrów, a więc jeszcze trochę procesu legislacyjnego” – mówiła. Oceniła, że „proces konsultacji międzyrządowych troszeczkę się przedłużył.”

Dopytywana, czy urlopy ojcowskie mogłyby być przedłużone od stycznia kolejnego roku stwierdziła, że należy jeszcze poczekać z uszczegółowianiem terminu. „Ale w tym kierunku idziemy, ale już konkretne daty, jak legislacja będzie na etapie Rady Ministrów – to bardziej można te terminy określić” – sprecyzowała.

W projekcie tym – jak dodała Maląg – jest też zaproponowany dodatkowy, pięciodniowy urlop opiekuńczy przeznaczony dla osób opiekujących się swoimi najbliższymi. „Ale także jest 2-dniowy urlop o tzw. siły wyższej przewidziany, bo to jest wdrażanie dyrektywy rodzicielskiej, łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym” – powiedziała.

Skomentuj