Maska i filtry różnych producentów. Czy to bezpieczne?

Maska i filtry różnych producentów. Czy to bezpieczne?

Szczelność połączenia elementów oczyszczających z maską to podstawa i gwarancja bezpieczeństwa dróg oddechowych pracownika.

I wydawałoby się jasne, że tylko kompletne rozwiązanie przygotowane przez jednego producenta może taką szczelność zapewnić. Jednak w ostatnim czasie na rynku ŚOI pojawiły się produkty pasujące do filtrów i części twarzowych 3M, ale wytwarzane przez innych producentów, z którymi 3M nie posiada żadnej umowy w tym zakresie. Brak przepływu myśli technicznej oznacza, że nie może być mowy o gwarancji skuteczności takiego połączenia. Czy warto zatem ryzykować zdrowiem pracowników?

Maska z filtrami: użytkowane razem, ale certyfikowane oddzielnie

Skuteczność działania ŚOI oceniana jest przed wprowadzeniem do obrotu podczas oceny zgodności z normą obejmującą dany typ ŚOI przez jednostkę niezależna od producenta i od użytkownika. Zarówno części twarzowe jak i elementy oczyszczające są certyfikowane niezależnie, w ramach oddzielnego procesu oceny zgodności.

W przypadku ŚOI posiadających nieznormalizowane złącza, części twarzowe badane są z przyłączonymi elementami oczyszczającymi dostarczonymi przez producenta części twarzowej i tylko z nimi zapewniona jest szczelność złącza niestandaryzowanego (o czym producent informuje w instrukcji użytkowania).

Ponieważ środki ochrony dróg oddechowych należą do kategorii III, czyli zagrożeń życia i śmierci, podlegają nie tylko ocenie typu UE, ale także wewnętrznym kontrolom na produkcji, a co najważniejsze są nadzorowane i  losowo kontrolowane przez jednostkę nadzorującą. Nakłada to na producenta obowiązek zapewnienia jednorodności procesu wytwarzania ŚOI oraz ich zgodność z typem opisanym w certyfikacie.

Używaj ochron tylko zgodnie z instrukcją

Producent części twarzowej określa w instrukcji, z jakimi elementami oczyszczającymi można ją połączyć, aby zachować szczelność i bezpieczeństwo użytkownika. Najczęściej są to elementy tego samego producenta, a tylko w przypadku umowy miedzy producentami również innego producenta, z którym producent części twarzowej posiada odpowiednie porozumienie. Najważniejsze jednak, aby każdy element kompleksowego rozwiązania ochrony indywidualnej był stosowany zgodnie ze wskazaniami zawartymi w załączonej do niego instrukcji. Tylko w takim przypadku producent gwarantuje skuteczność ochrony.

Brak umowy między producentami = brak gwarancji skuteczności

Wymóg umowy pomiędzy producentami jest zapewnieniem przepływu informacji, co do parametrów technicznych i ich ewentualnych zmian. 3M może wprowadzać dowolne modyfikacje w konstrukcji poszczególnych elementów, które mają wpływ na skuteczność całego rozwiązania bez informowania producentów takich zamienników. Dlatego brak przepływu informacji jest ryzykowny z punktu widzenia użytkowników i może budzić obawy, że na rynku, a następnie w użytkowaniu znajdą się ŚOI, które będą stwarzały zagrożenie zdrowia i życia. Jedynie producent kompletnego środka ochrony indywidualnej, np. półmaski i elementów oczyszczających z nieznormalizowanym złączem, gwarantuje poprawne funkcjonowanie oraz skuteczność ochrony takiego zestawu.

Jak komentuje Marcin Galemba, Dyrektor Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M w Europie Środkowej:

Pragniemy zwrócić uwagę, iż firma 3M nie współpracuje z żadnym innym producentem masek, półmasek oraz elementów oczyszczających w celu opracowania zestawu do ochrony dróg oddechowych składającego się z komponentów pochodzących z 3M i od innego producenta.

Skomentuj