MC o RODO: można przechowywać dokumenty po rekrutacji

MC o RODO: można przechowywać dokumenty po rekrutacji

Przedsiębiorcy mogą zachowywać CV po zakończonej rekrutacji na wypadek ochrony przed przyszłymi ewentualnymi roszczeniami ze strony kandydatów którzy nie zostali wybrani - takie objaśnienie wydało Ministerstwo Cyfryzacji

"Wydajemy objaśnienia na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wykorzystując ten nowy instrument który dała Konstytucja Biznesu chcemy zapewnić gwarancje i poczucie bezpieczeństwa przedsiębiorców w tym konkretnym aspekcie" – powiedział Marek Zagórski podczas konferencji, prezentującej nowe objaśnienia. Jak dodał Maciej Kawecki z MC, są to pierwsze objaśnienia prawne wydane w oparciu o art. 33 Prawa przedsiębiorców (tzw. Konstytucja dla biznesu). "Jeśli przedsiębiorca zastosuje się do objaśnień, ma pewność, że urząd nie obciąży go karą czy daniną wyższą, niż wynikająca z objaśnienia prawnego. Nie poniesie więc negatywnych skutków skomplikowanych czy złożonych przepisów. To ważna gwarancja dla stosujących prawo" – dodał wiceszef resortu przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj.

Treść objaśnień jest dostępna na stronie MC https://mc.bip.gov.pl/objasnienia-prawne/objasnienia-prawne.html

Według MC objaśnienia zawierają probiznesowe podejście w kwestii przetwarzania danych osobowych w sektorze zatrudnienia, a konkretnie czasu, przez jaki przedsiębiorcy mogą przechowywać CV po zakończonym procesie rekrutacji. "W materiale wskazuje się, że przedsiębiorcy mogą zachowywać CV po zakończonej rekrutacji na wypadek ochrony przed przyszłymi ewentualnymi roszczeniami ze strony kandydatów, którzy nie zostali wybrani" - uważa resort.

Ta interpretacja jest sprzeczna z wydanym w zeszłym roku poradnikiem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, według którego "niedopuszczalne jest przetwarzanie danych tylko w celu zabezpieczenia się przed ewentualnym przyszłym i niepewnym roszczeniem osoby, której dotyczą. (...) Działanie pracodawcy stanowiłoby przetwarzanie danych kandydata +na wszelki wypadek+".

Kawecki zbija tę argumentację. "Dokumenty rekrutacyjne mogą być przechowywane, jeżeli jest to potrzebne do ochrony roszczeń. Te roszczenia nie muszą pojawić się w ciągu 1-2 dni czy tygodnia od przeprowadzenia rekrutacji. Bardzo często jest tak, że te roszczenia powstają dużo później. Przyjęcie założenia, że dokumenty rekrutacyjne należy niszczyć niezwłocznie po zakończonej rekrutacji, wyłączyłoby możliwość ze strony przedsiębiorców ochrony przed roszczeniami, np. zarzutem dyskryminacji na etapie zatrudniania" - mówił Maciej Kawecki.

Skomentuj