MRPiT: szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu br. wyniosła 5,8 proc.

Szacowana przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu tego roku 5,8 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 punktu proc. – poinformował w środę resort rozwoju.

„Lipiec był piątym miesiącem z rzędu, gdy poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce zmniejszał się. Najnowsze dane o bezrobociu pokazują, że powoli wracamy na stabilną ścieżkę gospodarczą. Dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce to przede wszystkim efekt działań osłonowych podejmowanych przez rząd” – powiedziała cytowana w komunikacie wiceminister rozwoju Iwona Michałek.

Jak podano, w zakresie instrumentów nadzorowanych przez resort pracy do końca lipca br. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy przyznały wsparcie dla ok. 8,2 mln miejsc pracy.

Najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,5 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (8,9 proc.). W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekraczał 9 proc. – podkreślono.

Ze wstępnych danych wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych w urzędach pracy w lipcu wyniosła 975,9 tys. To o 17,5 tys. osób mniej (tj. o 1,8 proc.) w porównaniu do stanu z końca czerwca br.

Pracodawcy, według wstępnych danych, zgłosili do urzędów pracy 120,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 2,8 tys. (2,3 proc.) więcej niż w czerwcu br. i o 14,6 tys. (13,8 proc.) więcej niż w lipcu 2020 r.

MRPiT przypomniało, że według opublikowanych 30 lipca br. przez Eurostat danych, w czerwcu br. stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w Polsce 3,6 proc. wobec 7,1 proc. w UE27 i 7,7 proc. w strefie euro. Polska zajęła 3. miejsce ex aequo z Maltą pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.

blank

Skomentuj