MŚ: w lasach nie ma obowiązku korzystania z maseczki

Od poniedziałku tj. 20 kwietnia można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce; w lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Środowiska.

Jak podkreślono, decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

W przesłanym PAP komunikacie MŚ przypomniało, że od 20 kwietnia będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. „W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia” – podkreślono.

Resort środowiska przekazał wytyczne dyrektorom parków narodowych, by „także one były dostępne dla odwiedzających”.

Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach – czytamy.

Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma – powiedział Woś, cytowany w komunikacie.

Resort podkreśla jednocześnie, że decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna: urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania.

Ministerstwo środowiska zaapelowało także by względu na panującą suszę zachować szczególną ostrożność. 

blank

Skomentuj