(Nie)bezpieczne biura

Według danych GUS tylko w pierwszym kwartale 2014 roku wśród pracowników biurowych w Polsce wydarzyło się ponad 4 tys. wypadków przy pracy.

Główne ich powody to brak bezpiecznej i ergonomicznej przestrzeni biurowej, odpowiednich szkoleń, a także typowe w Polsce, luźne podejście do kwestii BHP. Standardy w tym zakresie powoli zmieniają jednak dobre praktyki zagranicznych firm inwestujących w Polsce.

 Bezpieczeństwo to podstawa

Niejeden pracownik kojarzy fakt, że odbył szkolenie BHP, jednak już nie każdy powie, co było jego istotą. Rzadko zastanawiamy się, do jakich urazów może dojść w biurze, ponieważ wydają się one dość błahe i mało prawdopodobne. Wedle statystyk blisko jedna trzecia wypadków w miejscu pracy w 2013 roku spowodowana była m.in. przez niedostateczne bądź niewłaściwe wyposażenie biura. – Szkolenie BHP to tylko jeden z elementów zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w trakcie pracy. Ogromnie ważna jest przestrzeń, w której się poruszają, odpowiednie zaaranżowanie i wyposażenie biura. Istotne jest także systematyczne uświadamianie możliwych zagrożeń i edukowanie, dlatego w najbliższym czasie organizujemy w naszym biurze Health&Safety Day. Podczas tego wydarzenia będziemy przybliżać praktyczne aspekty bezpieczeństwa w pracy, a także zdrowia – mówi Maja Paradecka, HR Manager w gdańskim Business Service Center fińskiej firmy Kemira. Wiele dobrych praktyk wprowadzają na nasz rynek właśnie zagraniczne firmy. Lokują swoje siedziby w nowoczesnych budynkach, a ich biura są przemyślane, stawiając bezpieczeństwo i zdrowie pracownika na pierwszym miejscu. Nie oznacza to, że wypadki udaje się im wyeliminować w 100%, jednak zdarzają się one znacznie rzadziej i co ważne, zmienia się też mentalne podejście do tego tematu.

 

Skomentuj