Niedzielski o projekcie dot. uprawnień covidowych dla pracodawców: szanuje różne punkty widzenia

Projekt dotyczący uprawnień covidowych dla pracodawców został przygotowywany z poszanowaniem różnych punktów widzenia. Jeżeli ktoś nie chce się szczepić, to nie będzie musiał, bo będzie mógł wykazywać się ujemnym testem, wykonanym za darmo – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

W środę sejmowa komisji zdrowia miała zająć się projektem ustawy, który ma wyposażyć pracodawców w instrument weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników w czasie pandemii. Posiedzenie jednak nie odbyło się, bo przybyły na nie osoby, które nie były zaproszone.

Przewodniczący komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) wskazał w środę na potrzebę zorganizowania wysłuchania publicznego tej ustawy. „Skoro jest tyle emocji, tyle różnego rodzaju pytań i wątpliwości, zróbmy wysłuchanie publiczne dotyczące projektu ustawy, który ma wyposażyć pracodawców w instrument weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników w czasie pandemii” – powiedział.

Latos był pytany w czwartek w Polsat News o dokładny termin posiedzenia komisji, na której będzie procedowana ustawa dotycząca weryfikacji stanu zdrowia pracowników w czasie pandemii. Poseł PiS zapowiedział, że chciałby, aby komisja zajęła się projektem jeszcze w tym roku, „najlepiej przed świętami Bożego Narodzenia”.

Podkreślił przy tym, że ze względu na emocje, jakie budzi ta ustawa, „najprawdopodobniej odbędzie się wysłuchanie publiczne”. Zapowiedział, że poprze taki wniosek.

„Zależy mi na tym, żeby w nowym roku głosować nad tą ustawą” – dodał Latos.

Minister zdrowia był pytany w Programie I Polskiego Radia, czy projekt będzie zakładać obowiązek czy jednak możliwość testowania pracowników na obecność koronawirusa.

„Ta ustawa rzeczywiście daje prawo, a nie obowiązek, pracodawcy weryfikowania zaszczepienia pracownika. To jest prawo, a prawo jest tym, z czego można korzystać, lub nie trzeba. W tym sensie ta ustawa nie ma wpisanych mechanizmów przymusowych. Współpracowaliśmy z posłami, którzy przygotowali ten projekt. Te rozwiązania, które tam są, patrząc na skalę europejską, nie mają takiej skali +dolegliwości+, jak dzieje się w Austrii” – zaznaczył szef MZ.

Niedzielski stwierdził, że projekt ustawy jest przygotowywany „z poszanowaniem różnych punktów widzenia”. „Jeżeli mówimy o kimś, kto nie chce się szczepić, to w ramach tej ustawy, nie będzie musiał, bo będzie mógł wykazywać się ujemnym testem, który będzie wykonywał za darmo, bo państwo będzie to finansowało” – dodał.

Szef resortu zdrowia wskazał, że „niezależnie od tego, czy ktoś jest zaszczepiony lub nie, będzie miał prawo do wykonania testu”. „Prawo do testu będzie miał każdy, niezależnie od statusu szczepienia. Będzie mógł się tym wynikiem przed pracodawcą wykazać. Pracodawca będzie mógł sobie pozwolić na organizowanie bezpiecznego środowiska pracy” – powiedział Niedzielski.

Mowa o projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19, który wniosła do Sejmu grupa posłów PiS.

W projekcie, którego pierwsze czytanie zaplanowano na komisji, zapisano m.in. możliwość żądania przez pracodawcę od pracownika lub osoby pozostającej w nim w stosunku cywilnoprawnym okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2, lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Projekt przewiduje także możliwość delegowania pracowników lub osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą do pracy poza stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy.

W projekcie założono też możliwość nałożenia przez kierownika podmiotu wykonującego działalność leczniczą obowiązku zaszczepienia się przeciwko COVID-19 na pracowników lub osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym, jeżeli nie ma przeciwskazań do szczepienia się w zakresie ich stanu zdrowia.

Skomentuj