Nietypowe zagrożenia podczas pracy na wysokości

Nietypowe zagrożenia podczas pracy na wysokości

To, że praca na wysokości jest niebezp. zajęciem, wydaje się oczywistością. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak różnorodne są związane z nią zagrożenia i jak łatwo mogą skończyć się wypadkiem albo chorobą.

Praca na wysokości – niezależnie od tego, czy na drabinie, czy też na dachu – związana jest z niebezpieczeństwem. Jednak nie tylko oczywiste zagrożenia prowadzą do wypadków.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii 10 milionów osób wykonuje w rozmaitych branżach różne formy prac na wysokościach, a upadki z wysokości stanowią przyczynę blisko 3 na 10 śmiertelnych obrażeń (29%). Tylko w roku 2013/2014 spowodowały straty szacowane na 567.000 dni roboczych - dlatego zrozumienie wszelkich możliwych wyzwań związanych z pracą na wysokości staje się niezbędne.

Oślepiające słońce

Praca na zewnątrz stwarza poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa, które  potęgują się przy pracy na wysokościach. Wyładowanie atmosferyczne może mieć zasięg nawet 20 km od źródła; silne wiatry mogą wpływać zarówno na wyposażenie, jak i warunki pracy; wahania temperatury, a nawet jasne i słoneczne warunki pogodowe mogą stać się zagrożeniem dla pracowników.

Przykładem mogą być osoby pracujące na dachach pomalowanych na biało (lub po prostu na nowych dachach betonowych) - narażone na działanie wyjątkowych odblasków spowodowanych przez jasne promienie słoneczne. W takiej sytuacji pracownikom należy zapewnić odpowiednie okulary ochronne zabezpieczające przed promieniowaniem UV, pomagające zredukować poziom jasności i ułatwiające prawidłową identyfikację zagrożeń związanych z upadkami oraz potknięciami.

Odpowiednie ubranie robocze receptą na zimno

Dla porównania, gdy rozpoczyna się zima, pracownicy narażeni na działanie niskich temperatur i niewyposażeni w odpowiednią odzież ochronną będą tracić ciepło szybciej, niż będą w stanie je wytworzyć. Temperatura odczuwalna odpowiada aż za 80 procent całkowitej utraty ciepła ciała, a dłuższe narażenie na działanie zimna może skutkować hipotermią lub zbytnim obniżeniem temperatury ciała wpływającym na pracę mózgu. Osoba w takim stanie może nie móc jasno myśleć czy normalnie się poruszać. Często nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że dzieje się coś złego, tym samym zwiększając prawdopodobieństwo powstania wypadku.

Dla osób pracujących na zewnątrz, a w szczególności pracowników realizujących prace na wysokościach w miejscach odsłoniętych, „temperatura odczuwalna” jest ważniejszym wskaźnikiem wpływu zjawisk pogodowych na pracownika aniżeli sama temperatura. Mierzy się ją biorąc pod uwagę temperaturę powietrza, wilgotność względną oraz prędkość wiatru. Im silniejszy jest wiatr, tym szybciej następuje ochłodzenie skóry, co z kolei powoduje szybszą utratę ciepła całego ciała i sprawia, że otaczające powietrze zdaje się być zimniejszym, niż jest w rzeczywistości. Gdy powietrze jest spokojne, a temperatura wynosi ok. 1°C, człowiek będzie odczuwać chłód. Do tej samej temperatury dołóżmy wiatr o prędkości 40 km/h, a w rezultacie pracownik będzie odczuwał dojmujące zimno, dramatycznie zwiększające zagrożenia.

Z tego względu niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej odzieży roboczej, zaprojektowanej do użytkowania w przewidywanych warunkach pogodowych, pozwalającej pracownikom na utrzymanie ciepła i suchości przez cały czas pracy. Parametry termiczne i wodoodporne są tu kluczowe, ważne też, aby odzież była również przewiewna i wygodna. Idealnym rozwiązaniem są kurtki składające się z wielu warstw i wyściółek termicznych, które w miarę potrzeb w celu dostosowania do warunków można dokładać lub zdejmować.

Skomentuj