Obowiązek zapewnienia napojów profilaktycznych
Napój profilaktyczny – jakie ma właściwości i kiedy należy się pracownikowi?
Pytanie od czytelnika:
Jesteśmy niewielką piekarnią, która funkcjonuje na rynku raptem od niespełna trzech lat. Zatrudniamy 11 pracowników. Przez cały rok zapewniamy im nielimitowany dostęp do tzw. wody źródlanej, którą mogą sobie pobierać z dystrybutorów usytułowanych nieopodal stanowisk pracy.
W okresie letnim, gdy temperatura na stanowisku piekarza przekracza czasami 30oC, skracamy czas pracy lub wprowadzamy dodatkowe przerwy od pracy. Jeden z naszych pracowników zwrócił nam ostatnio uwagę na pewien aspekt związany z wysoką temperaturą na stanowisku pracy twierdząc, że woda źródlana nie spełnia wymogów napoju profilaktycznego, w który należy zaopatrzyć pracowników świadczących pracę w takich warunkach.
Jakie zatem wymogi musiałby spełniać tego typu napój?
Zgodnie z § 112 i 113 rozporządzenia z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. poz. 1650 ze zm.) – dalej: BhpR, pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Miejsca czerpania wody zdatnej do picia powinny znajdować się nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy. Czerpanie wody ze zbiorników powinno odbywać się wyłącznie z zaworów czerpalnych. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.
Skomentuj