
Ochrona przed smogiem jako obowiązek pracodawcy
Jakość powietrza, która ulega gwałtownemu pogorszeniu jest szczególnie niebezpieczna dla osób pracujących na zewnątrz. Jak pracodawca może chronić swoich pracowników przed smogiem?
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (art. 207 § 2 Kodeksu pracy).
Co prawda pracodawca nie ma bezpośredniego wpływu na jakość powietrza na zewnątrz, ale może wpływać na to, czy pracownicy są odpowiednio chronieni podczas pracy.
Oddychanie mocno zanieczyszczonym powietrzem wiąże się z wieloma zagrożeniami. Cząstki zawarte w smogu w znaczący sposób ograniczają funkcje obronne dróg oddechowym, tym samym czynią organizm bardziej podatny na różne infekcje.
Zadaniem pracodawcy jest uwzględnienie w ocenie ryzyka wszystkich zagrożeń występujących na stanowisku pracy, w tym także jeżeli to możliwe – zagrożeń związanych z występowaniem zjawiska smogu.
Przepisy nie regulują w sposób bezpośredni postępowania pracodawców w związku z jesienno-zimowym pogorszeniem się jakości powietrza. Należy zatem odwołać się do przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną w miejscu pracy.
Skomentuj