Odpowiedzialność za organizację szczepień w zakładach pracy będzie spoczywała na pracodawcy

Całość odpowiedzialności za organizację szczepień w zakładach pracy będzie spoczywała na pracodawcy – poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Na konferencji prasowej poświęconej zmianom w Narodowym Programie Szczepień, Dworczyk zapowiedział, że w drugim kwartale zwiększy się grupa punktów wykonywania szczepień przeciw Covid-19. Będzie je można przeprowadzać również m.in. w punktach prowadzonych przez samorządy, aptekach, a na pewnym etapie również w zakładach pracy, w których będzie minimum 500 chętnych pracowników.

Dopytywany o zasady organizacji szczepień w zakładach pracy Dworczyk wyjaśnił, że „całość odpowiedzialności za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy”.

„Szereg nowych zawodów zostało dopuszczonych do kwalifikacji, jak i do prowadzenia szczepienia, w związku z tym pracodawca będzie musiał podpisać umowę z takimi osobami, zabezpieczyć odpowiednie miejsce, które będzie spełniało warunki bezpieczeństwa z punktu widzenia pacjenta, zorganizować od strony logistycznej i każdej innej swoich pracowników i złożyć zamówienie do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która dostarczy we wskazane miejsce, wskazana liczbę szczepionek” – powiedział Dworczyk

Zapytany o uruchomienie w szpitalu tymczasowm na Stadionie Narodowym w Warszawie kolejnych łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19, Dworczyk przyznał, że nie można uruchomić wszystkich łóżek, „bo nie można uruchamiać łóżek bez lekarzy”.

„We wszystkich szpitalach są zwiększane liczby osób i zasoby ludzkie niezbędne do uruchamiania tych łóżek i te łóżka są sukcesywnie w tych szpitalach – również w szpitalu narodowym – uruchamiane” – zapewnił szef KPRM zaznaczając, że obecnie we wszystkich szpitalach w Polsce – „tradycyjnych i tymczasowych” – są duże braki personelu.

Skomentuj