Oględziny na miejscu wypadku, w którym zginęło dwóch robotników

Na budowie, gdzie w wykopie zginęło dwóch mężczyzn przysypanych ziemią, zaplanowano oględziny. Do wypadku doszło w poniedziałek podczas układania kanalizacji deszczowej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

Prokuratura Rejonowa Łódź – Widzew wyjaśnia okoliczności wypadku, do którego doszło w poniedziałek na budowie w rejonie ulicy Olechowskiej w Łodzi podczas prac związanych z budową kanalizacji deszczowej.

„Śmierć ponieśli dwaj mężczyźni w wieku 31 i 63 lat, zatrudnieni w firmie podwykonawczej” – podkreślił Kopania.

„Do zdarzenia doszło w czasie, gdy na terenie budowy obecnych było pięciu pracowników podwykonawcy tj. operator koparki, kierownik budowy oraz trzech mężczyzn, którzy gdy doszło do osunięcia się ziemi, znajdowali się na dnie wykopu” – zaznaczył. „Dwaj z nich zostali całkowicie zasypani ziemią, ponieśli śmierć na miejscu. Trzeci z mężczyzn, który przysypany został jedynie częściowo, nie doznał poważniejszych obrażeń” – relacjonował.

„We wtorek prokurator, funkcjonariusze policji i biegli przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia. Obecni byli także przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy i nadzoru budowlanego. Na dzisiaj zaplanowano kolejne oględziny z udziałem biegłego z zakresu budownictwa, któremu zlecone zostanie opracowanie opinii pomocnej przy wyciąganiu wniosków co do przyczyny tragedii” – podał prokurator.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie wypadku przy pracy ze skutkiem śmiertelnym.

„Ustalamy, czy prace budowlane prowadzone były zgodnie z regułami sztuki, czy należycie zabezpieczono plac robót i wreszcie czy spełnione zostały wszelkie wymogi w zakresie BHP. Wstępnie zasadne jest założenie, że doszło do błędu. Na obecnym etapie jest jednak zbyt wcześnie by dokonywać oceny co do tego, czy dotyczył prac projektowych, czy etapu wykonawstwa” – argumentował Kopania.

Inwestorem robót była firma z siedzibą w Pruszkowie, natomiast – jak podała prokuratura – do wypadku doszło w czasie, gdy wykonywane były prace przez bydgoską firmę będącą podwykonawcą firmy realizującej inwestycję.

Skomentuj