
Okoliczności uzasadniające zmianę grafiku
Czy raz stworzony grafik, czyli harmonogram czasu pracy może być w trakcie trwającego okresu rozliczeniowego zmieniony?
Harmonogram czasu pracy stanowi graficzną formę zindywidualizowanego (stworzoną dla danego pracownika) rozkładu czasu pracy, wyznaczając dni pracy i dni wolne od pracy oraz ewentualne zmiany (o ile przewidziano organizację wielozmianową), na których pracownik ma świadczyć pracę w ramach przyjętego okresu rozliczeniowego lub jego części. Harmonogram czasu pracy (grafik) jest formą planu, w oparciu o który pracownicy realizują powierzone sobie zadania.
Grafik może być sporządzony w formie pisemnej lub elektronicznej, co do zasady, na cały okres rozliczeniowy. Jednak w przypadku wielomiesięcznych okresów rozliczeniowych dozwolone jest sporządzenie go na część okresu rozliczeniowego, ale nie krócej niż 1 miesiąc.
Wyjątkową w tym zakresie regulację zawiera art. 11 ust. 2 ustawy z 16.04.2004 r. czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2024 r. poz. 220) oraz art. 26b ust. 3 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 87), która przewiduje możliwość sporządzania grafików na co najmniej 2-tygodniowe okresy, a zatem na krótsze odcinki czasowe niż przewidziane w KP.
Skomentuj