Opieka na dziecko do 14 roku życia dla partnerki biologicznego ojca dziecka
Czy opieka nad dzieckiem partnera może uprawniać do 2 dni wolnych od pracy z art. 188 Kodeksu pracy? Czy pracownica może skorzystać z wolnego na opiekę nad nie swoim dzieckiem?
Pytanie czytelnika:
Pracownica naszego zakładu pracy zamieszkuje we wspólnym gospodarstwie domowym ze swoim partnerem i jego dzieckiem (lat 6). Pracownica ta nie jest biologiczną matką dziecka i również go nie przysposobiła.
Partner naszej pracownicy nie jest pracownikiem, lecz przedsiębiorcą tzn. prowadzi działalność gospodarczą. Jest po rozwodzie z matką biologiczną dziecka, która została pozbawiona praw rodzicielskich.
Czy w przedstawionej sytuacji prawo do opieki nad wspomnianym dzieckiem na zasadach art. 188 KP może przysługiwać naszej pracownicy? Czy warunkiem korzystania z tego uprawnienia jest posiadanie statusu rodzica biologicznego lub adopcyjnego?
Zgodnie z art. 188 KP, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Przywołany przepis warunkuje prawo do określonego w nim uprawnienia od kumulatywnego spełnienia dwóch przesłanek:
-
- posiadania statusu pracownika,
- wychowywania przynajmniej jednego dziecka w wieku do lat czternastu.
W odniesieniu do pierwszej przesłanki przypomnienia wymaga, że zgodnie z kodeksową definicją zawartą w art. 2, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Tym samym, prawo do zwolnienia na zasadach art. 188 KP nie przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. umowy o dzieło, czy umowy zlecenie.
Skomentuj