
Organizacja ruchu w transporcie wewnątrzzakładowym
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom instrukcje dotyczące stosowanych w zakładzie pracy znaków i sygnałów bezpieczeństwa, w szczególności ich objaśnienie i znaczenie.
Transport wewnątrzzakładowy jest elementem nieodłącznym w działalności przedsiębiorstwa. Odnosi się on przede wszystkim do przewozów na małe odległości, które zależą od wielkości przedsiębiorstwa produkcyjnego, jego przestrzennego rozproszenia, elementów infrastruktury procesu produkcyjnego, a także ich lokalizacji.
Transport wewnątrzzakładowy ma na celu dokonanie przemieszczenia ładunków, towarów, urządzeń technicznych w zakładzie pracy od momentu przejęcia ich z transportu zewnętrznego poprzez magazyny, pomieszczenia produkcyjne lub handlowe, aż do momentu ich wydania.
Organizacja transportu musi być dostosowana do specyfiki danego przedsiębiorstwa. Powinna ona zapewniać bezpieczne i niezawodne przemieszczenie ładunków przy jak najmniejszych kosztach. Odpowiednia i sprawna organizacja transportu wewnątrzzakładowego ma na celu przemieszczenie określonej ilości ładunku po możliwie najkrótszych drogach, przy jednoczesnym możliwie jak najmniejszym zużyciu środków transportowych.
Transport wewnątrz zakładu obejmuje takie czynności jak:
- ładowanie,
- rozładowywanie,
- przenoszenie,
- przesuwanie,
- przewożenie,
- przeładowywanie.
1. Środki transportowe przy przemieszczaniu ładunków
Środki transportowe są to urządzenia do przemieszczania masy towarowej w procesie produkcyjnym.
Możemy je podzielić następująco:
Tags: bhp Działania organizacyjno-techniczne Transport i magazynowanie
Skomentuj