Organizacja stanowiska pracy w pozycji siedzącej

Organizacja stanowiska pracy w pozycji siedzącej

Niektórym osobom może wydawać się, że pozycja siedząca jest o wiele bardziej komfortowa, bezpieczniejsza i korzystniejsza dla zdrowia niż pozycja stojąca. Czy na pewno?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach człowieka zdominowała pozycja siedząca. 8 lub więcej godzin w pracy w pozycji siedzącej, następnie kolejne godziny spędzone w samochodzie lub autobusie oraz w domu. Długotrwałe wykonywanie pracy w pozycji siedzącej może doprowadzić do dolegliwości bólowych i zmian zwyrodnieniowych odcinka szyjnego i lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Najważniejsze dla prawidłowej pozycji ciała podczas pracy siedzącej jest dostosowanie stanowiska pracy do indywidualnych wymiarów pracownika oraz do rodzaju wykonywanych czynności.

Jednym z najważniejszych elementów stanowiska pracy w pozycji siedzącej jest siedzisko krzesła, ponieważ ma ono największy wpływ na pozycję, jaką przyjmuje pracownik podczas wykonywania pracy. Oparcie siedziska powinno umożliwiać podparcie odcinków kręgosłupa: piersiowego, lędźwiowego oraz krzyżowego.

Siedzisko powinno posiadać:

  • możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,
  • 5-ramienną podstawę na kółkach,
  • podłokietnik (do ciągłej pracy siedzącej niezbędne są podłokietniki z regulowaną wysokością i odległością między nimi),

Ponadto powinno ono mieć regulację:

  • wysokości płyty w zakresie 40-50 cm,
  • pochylenia oparcia od 100°do 110°,
  • pochylenia płyty siedziska do tyłu od 3° do 6°,
  • oparcia w pionie.

Mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze oraz tak usytuowane, aby regulację można było wykonywać w pozycji siedzącej.

Pracownik może także poprosić swojego pracodawcę o wyposażenie stanowiska pracy w podnóżek. Powinien mieć on kąt pochylenia w zakresie 0°-15°, a jego wysokość powinna być dostosowana do potrzeb wynikających z indywidualnych cech pracownika.

Kolejnym istotnym elementem stanowiska pracy siedzącej jest biurko (stół). Powinno ono zapewnić taki obszar pracy, aby nie ograniczyć ruchów pracownika, umożliwić swobodne wykonywanie czynności, a także zagwarantować swobodną przestrzeń dla nóg. Elementy wyposażenia stołu powinny być rozmieszczone w zasięgu kończyn górnych pracownika. Rozmieszczając wyposażenie na powierzchni roboczej należy pamiętać o zachowaniu odległości co najmniej 100 mm między klawiaturą a przednią krawędzią stołu. Mysz powinna znajdować się w tej samej odległości i na tej samej wysokości co klawiatura.

Komentarze (1)

praca w pozycji siedzącej

operator suwnicy - 14 czerwca 2019 02:58

w biurze Pan czy Pani pracujący mogą wstać sobie z krzesełka i się przejść operatorzy suwnic takiej możliwości nie mają , wielogodzinna praca na tym stanowisku po wielu latach prowadzi do zwyrodnienia kręgosłupa praktycznie całego bez wyliczania i dzielenia go na trzy części :( po prostu następuje degradacja całości poprzez złe krzesła , niewłaściwe rozłożenie pulpitów sterowniczych oraz dojście do hamulca dochodzi do tego specyfika pracy ,organizacja pracy ,stres ,presja itd ma duży wpływ na wysokie napięcie mięśni właśnie kręgosłupa :( nawet jeżeli człowiek uprawia pływanie czy inny sport to i tak polegnie Najbardziej denerwuje Mnie właśnie ignoranckie podejście pracodawców i współpracowników w ocenie naszej pracy że my to nic nie robimy tylko siedzimy :( taka jest rzeczywistość brak jest konkretnych badań w tym kierunku , a najbardziej frustrujące jest to ze zwyrodnienia kręgosłupa nie zalicza się do chorób zawodowych operatorów suwnic z kabinami a jeszcze takie istnieją i ludzie dalej na nich pracują , jestem z rocznika 1969 z 30 letnim stażem :( lekarze neurolodzy oraz medycyny pracy nie znają warunków pracy operatorów suwnic nie wiedzą jak to w praktyce wygląda ,,,,,praktykę to mam ja 30 letnią i zrąbany kręgosłup

Skomentuj