Parkowanie pod domem pracownika a odliczenie 100% VAT

Na mocy przepisów ustawy VAT firma może odliczyć 100 proc. podatku od zakupów związanych ze służbowymi samochodami, o ile pracownicy nie używają ich do celów prywatnych.

Zastrzeżenia fiskusa wzbudziła sytuacja, w której firmowe auto jest parkowane pod domem pracownika…

Jak informuje Prawo.pl, ostatnia interpretacja Krajowej Izby Skarbowej podważa możliwość uzyskania 100 proc. odliczenia podatku VAT w fakturach, dotyczących wydatków związanych z firmowym samochodem osobowym.

Odnosi się to do sytuacji, w której pracodawca pozwala na parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracownika. Dzięki temu może on od razu przystąpić do podróży i wcześniej dotrzeć do celu lub wcześniej w danym dniu zakończyć wykonywanie obowiązków służbowych.

Firma, której fiskus odmówił odliczenia 100 proc. podatku VAT prowadzi ewidencję przebiegu auta i szczegółowo reguluje korzystanie przez pracowników z samochodów służbowych. Informowała też urząd skarbowy o wykorzystywaniu pojazdów do celów działalności gospodarczej.

W ocenie Jolanty Nowickiej, dyrektor departamentu ds. doradztwa podatkowego w PKF Consult to nie wystarczy, bo nie da się jednoznacznie wykluczyć, że auto nie było wykorzystywane do celów prywatnych określonego pracownika.

„Nie jest spełniony element obiektywizmu dotyczący niezaistnienia potencjalnego wykorzystania pojazdu do celów prywatnych, czyli innymi słowy istnieje potencjalnie możliwość prywatnego używania samochodu” – przekonuje Jolanta Nowicka.

Piotr Leonarski, doradca podatkowy, starszy prawnik w kancelarii Zięba & Partners, zwraca uwagę na fakt, że przekazując pracownikowi kluczyki do samochodu, pracodawca nigdy nie jest w stanie do końca wykluczyć wykorzystania auta do celów prywatnych pracownika. Wykładnia przepisów dotyczących odliczenia VAT wydaje się, zatem błędna. Wątpliwości budzi również jej zgodność z prawem europejskim.

Pełen tekst na: https://www.prawo.pl/podatki/parkowanie-samochodu-pod-domem-pracownika-nie-da-prawa-do,497884.html

blank

 

 

Skomentuj