Poradnik służby bhp

Poradnik dla służb BHP to podstawowe źródło wiedzy dla każdej osoby zaangażowanej w działalność związaną z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Na forach internetowych związanych z bhp pojawiają się najczęściej dwa rodzaje pytań: proste, wymagające sięgnięcia do przepisu czy poszukania czegoś w normach, i skomplikowane, na które nie da się odpowiedziećbez wnikliwej analizy problemu, bez odwołania się do orzecznictwa czy zasad albo dobrych praktyk bhp. Wydawałoby się, że internet załatwia problemy ze znalezieniem wiedzy encyklopedycznej, podstawowej dla naszej dziedziny. Nie do końca…

Nie brakuje dobrych stron internetowych z rzetelną i sprawdzoną wiedzą, jednak i tak najczęściej jest to wiedza dość okrojona, zbudowana z fragmentów, które nie składają się na jakieś całościowe kompendium behapowskie. Do tego duża część wiadomości, które otrzymujemy po wpisaniu hasła do wyszukiwarki jest co najmniej niepewna, często nieaktualna, byle jaka. Internet wciąż nie jest w stanie zastąpić porządnego kompendium wiedzy z zakresu bhp, prawa pracy, ergonomii, choć stanowi jego uzupełnienie – oczywiście przy mądrym wyborze źródeł i rozsądnym, ostrożnym podejściu do informacji pozyskiwanych z różnych stron internetowych.

Na rynku behapowskim nie ma zbyt wielu kompleksowych opracowań czy książek o podręcznikowym charakterze. Do takich pozycji należy zaliczyć przede wszystkim „BHP w praktyce” Bogdana Rączkowskiego i „22 zadania służby bhp. Standardy działania” Lesława Zielińskiego. Niedawno do tej krótkiej listy książek, które warto mieć w podręcznej biblioteczce dołączył „Poradnik służby bhp” – praca zbiorowa pod redakcją Marka Gałuszy, wydane przez wydawnictwo TARBONUS.

Liczący sześćset stron poradnik jest główną częścią boxu, na który składają się również płyta „Prawo pracy i bhp”, terminarz „Asystent bhp 2015”, a także sam box – po odpowiednim złożeniu staje się podstawką pod terminarz. W terminarzu każdy tydzień ma swoją stronę, na której oprócz informacji kalendarzowych znajduje się rysunek Lutczyna komentujący sprawy bhp na wesoło, a także hasło – przypomnienie, np. „Pracodawca informuje pracowników narażonych na czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy o aktualnych wynikach badań i pomiarów”.

 

Skomentuj