Pracodawco, działaj profilaktycznie!

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że można zapobiec około 50% zgonów z powodu nowotworów. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj profilaktyka, wczesne stadia zmian są łatwiejsze do usunięcia lub całkowitego wyleczenia. Na jakie badania zwracać uwagę i zalecać pracownikom? Oto kilka podpowiedzi!

Być (zdrową) kobietą

Do typowo kobiecych nowotworów należą nowotwory: piersi, jajnika i szyjki macicy. Program profilaktyki raka piersi jest skierowany do pań w wieku 50-69 lat i polega na wykonaniu badania mammograficznego w interwale raz na dwa lata, w ramach programu zdrowotnego finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Coroczne badanie przysługuje tym kobietom, które miały w swojej rodzinie przypadki nowotworów piersi. O bezpłatną mammografię należy zapytać swojego lekarza lub sprawdzić punkty wykonujące badanie, m.in. na stronie www.planujedlugiezycie.pl.

Program profilaktyki raka szyjki macicy skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat i polega na wykonaniu badania cytologicznego raz na trzy lata w ramach bezpłatnego programu zdrowotnego. Wymazy cytologiczne są bezbolesne oraz całkowicie bezpieczne. Pozwalają wykryć stany przednowotworowe, gdy nie występują żadne objawy. Aby wykonać wymaz, wystarczy zgłosić się do Poradni Ginekologicznej lub lekarza ginekologa.

Rak jajnika najczęściej diagnozuje się u kobiet pomiędzy 50 a 59 rokiem życia. Niestety często bezobjawowy przebieg choroby sprawia, że jest to najgorzej rokujący nowotwór ginekologiczny. Nowotwór jajnika w początkowym stadium łatwo pomylić ze zwykłą niestrawnością, wzdęciami czy PMS. Najważniejsze jest to, by obserwować organizm i reagować na każdą pojawiającą się zmianę – lepiej zrobić o jedno badanie za dużo, niż za mało.

Nic co męskie, nie jest mi obce

Do trzech najczęściej występujących nowotworów złośliwych mężczyzn należą nowotwory: umiejscowione w gruczole krokowym, płucu oraz jelicie grubym.  Program badań przesiewowych raka jelita grubego (PBP) jest finansowany w ramach NSO i obejmuje wykonanie badań kolonoskopowych w określonej populacji. PBP realizowany jest w dwóch systemach: z zaproszeniami (tzw. zapraszanym) i bez zaproszeń (tzw. oportunistycznym). Program obejmuje osoby w wieku 55-65 lat. Listę ośrodków oraz warunki uczestnictwa w programie można znaleźć na stronie internetowej www.pbp.org.pl.

Ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego (tzw. prostata) wzrasta wraz z wiekiem, ponad połowa przypadków jest diagnozowana u pacjentów po 70. roku życia. Łagodna postać choroby może jedynie utrudniać oddawanie moczu, jednak i tu trzeba trzymać rękę na pulsie! Dlatego każdy mężczyzna, który skończył 50 lat przynajmniej raz w roku, powinien przebadać się pod kątem urologicznym. Profilaktyka prostaty polega na badaniu palpacyjnym gruczołu przez odbytnicę oraz oznaczeniu swoistego antygenu sterczowego (PSA). U większości osób chorych na raka obecność tej substancji w krwi jest podwyższona, nie jest to jednak jednoznaczne z wykryciem nowotworu. Może także być objawem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego lub zapalenia stercza. Samo badanie jest jednak niezwykle istotne, dzięki niemu lekarze są w stanie wykryć zmiany we wczesnym etapie choroby, a to zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

Około 85-90% zachorowań na raka płuca jest wywołanych ekspozycją, czynną lub bierną, na kilkadziesiąt substancji rakotwórczych zawartych w dymie tytoniowym. U palaczy następuje zwiększone ryzyko nie tylko nowotworu płuca, ale też jamy ustnej, gardła, krtani czy przełyku. Podstawowym działaniem profilaktycznym jest tutaj rezygnacja z nałogu. Warto skorzystać z darmowego wsparcia, m.in. z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym działającej przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii: 801 108 108, 22 211 80 15. Więcej informacji na stronie jakrzucicpalenie.pl.

Należy pamiętać, że nowotwory płuca czy jelita grubego występują także bardzo często u kobiet. W tych przypadkach działania profilaktyczne wyglądają podobnie jak w przypadku mężczyzn. Dlatego warto informować pracowników o każdym z rodzajów nowotworów, bez podziału na płcie.


Jesteś pracodawcą? Dbasz o zdrowie swoich pracowników? Weź udział w programie „PracoDawca Zdrowia”. Więcej informacji na stronie: planujedlugiezycie.pl, zakładka PracoDawca Zdrowia.

Chcesz wiedzieć więcej, szukasz informacji na temat bezpłatnych badań? Wejdź na www.planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.


blank

Skomentuj