Prawo i wymiar pierwszego urlopu wypoczynkowego w karierze zawodowej pracownika

Pracownik, który podejmuje pierwszą w swoim życiu pracę, ma prawo do corocznego, nieprzerwanego oraz odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar przysługującego urlopu może być różny, wpływ na to ma okres zatrudnienia oraz wykształcenie danej osoby. Jak należy naliczyć pierwszy urlop pracownika?

Pytanie od czytelnika: 

Chciałem skonsultować trzy różne przypadki uzyskania prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego i jego wymiaru, w zależności od momentu podjęcia pierwszej pracy w trakcie roku kalendarzowego oraz przepracowanego w tym roku okresu:

a) pracownik zatrudniony w naszym zakładzie pracy od 1 września, jesteśmy dla niego pierwszym w życiu pracodawcą;

b) pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 1 października, poprzednio w tym samym roku kalendarzowym świadczył pracę przez 14 dni u innego pracodawcy;

c) pracownik zatrudniony z dniem 5 grudnia.

Każdy z tych pracowników podejmuje pierwszą w swej karierze pracę w tym roku i nadal kontynuuje zatrudnienie w naszym zakładzie pracy na pełnym etacie.

Jaki wymiar urlopu przysługuje każdemu z nich w pierwszym roku pracy?

W jakiej dacie pracownik z przypadku b). nabędzie w naszym zakładzie pracy prawo do pierwszej 1/12 całorocznego wymiaru?

Czy pracownik z przypadku c). nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w następnym roku kalendarzowym na „normalnych” zasadach, czy też z uwagi na to, że w pierwszym roku swej pracy nie przepracował pełnego miesiąca, w kolejnym roku swej pracy będzie nabywał prawo do 1/12 urlopu za każdy pełny przepracowany miesiąc?  

W myśl art. 153 kodeksu pracy (dalej: KP), pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Zasada nabywania urlopu wypoczynkowego w sposób cząstkowy obowiązuje tylko w roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje swą pierwszą w życiu pracę. W kolejnym roku kalendarzowym i w latach następnych, pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego już na „normalnych” zasadach.

Aby zobaczyć cały artykuł, wykup abonament oraz zaloguj się.

Mam już konto - zaloguj się

Nie jesteś jeszcze Użytkownikiem Portalu Asystent BHP?

Już teraz poznaj Asystent BHP Portal i zacznij SLOW WORK – pracę we właściwym tempie

    • bez pośpiechu,
    • bez ciągłego błądzenia w gąszczu regulacji prawnych,
    • bez błędów w interpretacji przepisów,
    • bez obawy o aktualizację dokumentów i przekazywanych treści,

a zyskasz CZAS dla siebie i dla Tych, na których Ci zależy!

Nasze ceny

WYBIERZ NAJLEPSZĄ OPCJĘ

lll

MIESIĄC

75 ZŁ

mmm

KWARTAŁ

190 ZŁ

Bestseller

ROK

665 ZŁ

CO ZAWIERA PORTAL

Przydatne narzędzia

blank

Zawsze aktualne

blank

Baza wiedzy

Skomentuj