Prawo.pl: polskie firmy dopominają się w UE o swoje prawa

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego uznała, że skarga polskiej firmy delegującej pracowników do Francji i nękanej kontrolami tamtejszej inspekcji pracy będzie dalej procedowana – donosi serwis Prawo.pl.

Według Stefana Schwarza, prezesa Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy, którego cytuje Prawo.pl „to pierwszy przypadek, kiedy polska firma usługowa tak zdecydowanie broni swoich gwarantowanych Traktatem praw przy wykorzystaniu instrumentu, jakim jest skarga do Komisji Petycji (PETI) Parlamentu Europejskiego”.

W środę, 24 lutego 2020 r. odbyło się wysłuchanie w Komisji PETI Parlamentu Europejskiego w sprawie polskiej firmy Aterima Work, która na terenie Francji świadczy usługi pracy tymczasowej. Francuska inspekcja pracy zarzuciła jej prowadzenie w tym państwie stałej działalności gospodarczej bez zarejestrowania tam przedsiębiorstwa.

Jak mówi serwisowi Wojciech Rzepka, przedstawiciel firmy Aterima Worka, „od 2018 do 2020 r. francuska inspekcja pracy przeprowadziła u nas 15 kontroli”. „Inspektorzy szukali każdego najmniejszego uchybienia w zakresie przestrzegania praw pracowniczych, za które mogliby nas ukarać, jednak nigdy go nie znaleźli. Wobec tego zarzucali nam, że prowadziliśmy stałą działalność na terytorium Francji, mimo że nie posiadaliśmy w tym państwie żadnej infrastruktury ani stałych pracowników” – wyjaśnia Rzepka.

Według niego inspektorzy zmuszali go do zarejestrowania działalności gospodarczej we Francji grożąc, że w przeciwnym wypadku zostaną mu postawione zarzuty popełnienia przestępstwa pracy nielegalnej i działalności bez wymaganej rejestracji.

Jak przypomina Prawo.pl, zgodnie z prawem europejskim nie ma wymogu rejestrowania działalności gospodarczej w każdym państwie członkowskim, w którym przedsiębiorca świadczy swoje usługi. Jest to jedna z czterech fundamentalnych swobód europejskiego rynku wewnętrznego.

Jak podkreśla dr Marcin Kiełbasa, adiunkt z Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego i Prawa Pracy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w środę Komisja PETI Parlamentu Europejskiego postanowiła, że będzie kontynuować procedowanie skargi polskiej firmy. „Do przedstawienia stanowiska w tej sprawie zostanie zobowiązana Komisja Europejska i Francja” – informuje ekspert.

Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/swiadczenie-uslug-w-ue-polskie-firmy-zaczynaja-mowic-otwarcie-o,506769.html

Skomentuj