
Projektowane zmiany przepisów BHP dotyczących temperatury w miejscu pracy – stan obecny
Nadmierne temperatury w miejscu pracy to rosnące wyzwanie dla polskich pracodawców i pracowników. W odpowiedzi na zmieniające się warunki klimatyczne, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowelizacją przepisów BHP, które po raz pierwszy w historii polskiego prawa pracy wprowadzą maksymalne dopuszczalne temperatury w miejscu zatrudnienia. Obecne przepisy określają jedynie minimalne wartości temperatur, co w obliczu coraz częstszych upałów staje się niewystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników.
Obecny stan prawny i potrzeba zmian
Obowiązujące rozporządzenie o BHP nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia w pomieszczeniach pracy temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższej niż 14°C – chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Natomiast w pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna i w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18°C.
Obowiązujące przepisy wskazują zatem minimalną temperaturę w miejscu pracy, natomiast nie określają temperatury maksymalnej, co jest istotnym mankamentem obecnych regulacji prawnych. Zmiany klimatu oraz wynikające z tego faktu coraz częściej występujące wysokie temperatury sprawiają, że praca w upalne dni jest dużym wyzwaniem dla ogółu pracowników. Upał może mieć dla nich negatywne konsekwencje zdrowotne, takie jak omdlenia, udary, odwodnienie, nasilenie problemów układu sercowo-naczyniowego czy chorób nerek. Podczas upałów pracownicy czują się gorzej, mogą mieć problemy z koncentracją, a w konsekwencji może dojść do błędów przy wykonywaniu pracy i wypadków w pracy. Praca w ekstremalnie wysokiej temperaturze może być także zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia pracowników.
Skomentuj