Przechowywanie w aktach osobowych potwierdzenia zapoznania pracownika z zakładową procedurą kontroli trzeźwości oraz monitoringu
Szczegółowe zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. z 2024 r. poz. 535).
W skład dokumentacji pracowniczej wchodzą: pięcioczęściowe akta osobowe oraz dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Przepisy rozporządzenia wskazują jakie dokumenty mogą być przechowywane w ramach każdego z tych zbiorów.
Część B akt osobowych służy przechowywaniu oświadczeń lub dokumentów dotyczących nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika. Jak wynika z wykazu zawartego w § 3 pkt 2 rozporządzenia, wśród dokumentów w tej części przechowywanych powinny znaleźć się m.in. dokumenty potwierdzające fakt zapoznania pracownika z zakładową procedurą trzeźwości oraz zakładowymi regułami stosowania monitoringu.
Zgodnie z art. 222 § 6 Kodeksu Pracy (dalej: KP), cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.
Skomentuj