Przerwa na gimnastykę oraz przerwa z art. 134 KP pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego na część etatu
Zgodnie z art. 134 Kodeksu pracy jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, to pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Niezależnie od tego uprawnienia, osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy, którą wykorzystać może na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas takiej dodatkowej przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Co w przypadku kiedy pracownik zatrudniony jest na część etatu?
Pytanie od czytelnika:
Jestem zatrudniony na bezterminowej umowie o pracę na 3/4 etatu. W zeszłym miesiącu dostarczyłem pracodawcy orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, stwierdzające niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym.
Do tej pory pracowałem po 8 godzin od poniedziałku do piątku. Z racji posiadanej niepełnosprawności moja norma czasu pracy została obniżona do 7 godzin. Pracodawca nie zmienił mi wymiaru etatu, dostosowując do niego wymiar moich godzin pracy z uwzględnieniem 7-godzinnej normy czasu pracy. W rezultacie tego faktu teraz pracuję po 5 godzin i 15 minut.
Pracodawca uważa, że w związku z tym mam prawo tylko do jednej 15-minutowej przerwy z tytułu niepełnosprawności i nie przysługuje mi przerwa z Kodeku pracy, z której do tej pory korzystałem.
Czy rzeczywiście utraciłem prawo do przerwy z Kodeku pracy?
Zgodnie z art. 134 KP, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:
- wynosi co najmniej 6 godzin – pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
- jest dłuższy niż 9 godzin – pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
- jest dłuższy niż 16 godzin – pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.
Natomiast zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 100) – dalej jako: RehU, osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Nie narusza to przepisu art. 134 KP.
Skomentuj